jinsun

Kolik hodin musím být v práci, aby se mi započítal jeden odpracovaný den?

Pracuji na plný úvazek, denně jsem práci od 6.00 do 14.30. Kvůli lékaři, si musím vzít dovolenou(což se mi moc nechce, mám jí málo) nebo tam ten den mám mít odpracováno alespoň 5 hodin. Nepostřehnul jsem, co tím získám jakože tam budu 5 hodin a bude se mi to započteno jako jeden den(je možné, že jsem i třeba něco přeslechl nebo tak).
Ptám se tedy jestli někdo nevíte jestli něco takového existuje nebo jestli to je nějakž firemní výmysl.
Díky
Doplňuji:
v pracovní smlouvě mám uvedenou základní hrubou mzdu, nikoli plat na hodinu

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

započte se ti den,a nepřijdeš o den dovolené…

Další odpovědi
Questman

Pokud vím, tak placen jsi za hodinu a ne za den ale asi záleží na tvé smlouvě se zaměstnavatelem. Doporučuji ti si ji znovu pročíst, měl bys v ní nalézt odpověď na svou otázku :)
Doplňuji:
Tak to bohužel neporadím, podle mě by se to mělo počítat normálně podle odpracovaných hodin :( Ale hvězdu jsem ti dal, tak snad se tu brzy objeví někdo zkušenější v této oblasti práva, než my dva :D

ivzez

Aby se Vám započetl celý den, musel
byste odpracovat celou pracovní dobu.

Zmíněných 5 hodin se vztahuje k nároku na stravenku.
Na stravenku má zaměstnanec nárok, pokud odpracuje
alespoň 5 hodin.

Podle bodu 1 přílohy k NV vlády č. 590/2006 Sb.
máte nárok na poskytnutí omluveného volna
s náhradou mzdy (nebo platu).

Zaměstnanci mají návštěvy lékaře směřovat přednostně
mimo pracovní dobu, ale pokud to není možné,
mají nárok na výše uvedené.

Tzn., že k návštěvě lékaře nemusíte čerpat dovolenou.
V případě, že by šlo o návštěvu jiného lékaře, než uvádí příloha,
bývá možné se domluvit se zaměstnavatelem
o napracování zameškané doby.

A pozor:
Víte-li o návštěvě předem, jste povinen
zaměstnavatele předem informovat.

Viz odkaz na přílohu k NV.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace-nv590/priloha.aspx

Mc Merkurion

…a co paragraf,to je asi v dnešní době blbbost,že jo,ale jde o to,že by jsi měl ten den omluvenej,a nepotřebuješ plácat dovolenou…

jinsun

ještě doplňuju: mám tam naspáno 40 hodin týdně (8 hodin denně)

Questman

Ve skutečnosti 37,5 hodiny, přestávky jsou povinné ze zákona

jinsun

nene :D, denně tam jsem 8,5 hodiny s jednou 0,5h přestávkou, firma pracuje na dvě směny

Questman

aha, tak to by se mi teda nechtělo :D
Za ty směny bys měl mít myslím taky jakýsi příplatek, asi kolem 20ti korun to bývalo, ne? :)

jinsun

sám nevím, mám pracovní smlouvu na dobu určitou, a často se o mě zmiňují že jsem brigádník(což bych z pracovního hlediska být neměl), ale pro mě jako pro studenta ta práce za ty nemalý prachy je naprosto luxusní..

Questman

To věřím, já jako student pod 18 dělal (a dělám) ve fabrice jak šroub za 50/hod, zatímco děvčata v 16ti letech si vesele prodávají zmrzlinu za 90/hod + dýška.
A o 17ti leté servírce v baru už radši ani nemluvit, lebo by som sa asi nakrkhnul :D