Avatar uživatele
JájsemRaibek

Kolik gramů kuchyňské soli mám nasypat do litru vody, abych simuloval mořskou vodu?

Chtěl bych vyzkoušet jak slaná je mořská voda – např. v Tichém oceánu, kdy trosečníci umírají žízní, jelikož se mořská voda nedá pít. Kolik gramů kuchyňské soli mám rozpustit v jednom litru vody, abych simuloval tuto mořskou vodu?

Zajímavá 0 před 1440 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Průměrná salinita je asi 35 g/l, ale jsou rozdíly. V Baltu je salinita nižší, v Rudém moři vyšší. Není to ale jenom chlorid sodný, v menší míře jsou tam zastoupeny i jiné ionty.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Každé moře je jinak slané. A to o hodně. Např. Baltské, v Tallinu (ES) slané prakticky není… Až jsem čučel. By se řeklo, že labuť na slanou nesedne, dyk je to sladkovodní pták… Joooo… prdlajz!! Tak jsem to vochutnal… Prakticky neslané moře… Teda tam… v Tallinu. Jedno z nejslanějších moří je Mrtvé.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Tak je třeba znát složení. 1% je 10 g NaCl na litr vody. Respektive by to mělo být 10 g NaCl a 990 g vody, na 3 % pak 30 g soli a 970 g vody. No takové váhy asi nemáš, a rychleji si připravíš vodu v odměrce. Ta je běžně v kuchyni. A jestli dáš litr nebo o pár mililitrů méně už nehraje takovou roli a ani nemusíš vážit tu sůl, někde na internetu je uvedena hmotnost lžičky se solí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Průměrně 3 procenta.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cochee

Jen poznámečka @Edison: Mrtvé moře není moře, je to jezero, proto může být o tolik slanější než moře/oceán. A takových slaných jezer lze po světě samozřejmě najít více.

před 1439 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

opravuji: …je to jezero BEZ ODTOKU"

před 1439 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek