Larissa

Kolik gigahertz má průměrný notebook? A kolik počítač? A co to vůbec je?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Dnes je to cca na stejné úrovni.

Frekvence už NENÍ hlavní veličina.

Dnes procesory nepracují jako montážní dělníci v továrně = čím víc dělníků tím víc práce.

Pracují na principu měně dělníků, ale cyhtřejších dělníkůj a práci si umí lépe zorganizovat a speciální práci dělá lepší dělník a lehčí práci dělá horší dělník.

Tedy obsahují postupy, jak úlohu (třeba vykreslit obrazec ve hře) zpracovat jednodušeji.

Další odpovědi
jpau

Jak psal Michal, je to stejné a je to naprosto irelevantní údaj…

Když se podíváš, tak třeba xeon o stejné frekvenci je mnohem „rychlejší“ než celeron. Stejně tak, jako si powerpc s nižšší frekvencí (klidně poloviční) strčí do kapsy kdejaké pentium…

Jinak gigahertz je násobek hertze, což je jednotka frekvence (frekvence je počet period za jednodku času (u hertzu jedna sec)). Udává se v ní např. zvuk (resp. výška, hloubka) a pod. V tomto případě to udává frekvenci oscilátoru uvnitř procesoru, pomocí kterého ze řídí zpracování operací v procesoru – tedy velmi, velmi, velmi, velmi, velmi rámcově řečeno.