k.l.e.a.r.

Kolik cca % kyslíku na zemi produkujou deštné pralesy?

Odpovědi
iceT

Producent kyslíku
Existující tropický deštný les má nulovou až jen velmi mírně kladnou bilanci pokud jde o produkci kyslíku. Je v něm ale vázáno obrovské množství oxidu uhličitého a pralesy mají obrovský podíl na kyslíku už vytvořeném – vyprodukovaly ho v době, když rostly. Jejich likvidace, zejména vypalování, spotřebovává jimi kdysi vyrobený kyslík a vrací v jejich biomase vázaný oxid uhličitý zpět do atmosféry.
Často se tvrdí, že tropické lesy jsou „plíce světa“. Tento mýtus vznikl v 70. letech, ale byl později vyvrácen. Rostliny sice vytvářejí kyslík fotosyntézou, ale stejné množství kyslíku se spotřebuje při procesu hynutí a rozkladu. Tropické deštné lesy, kde všechny stromy po uhynutí padají na zem, mají rovnováhu produkce a spotřeby kyslíku.[2]

http://skoroe­kolog.sweb.cz/sos/te­ma/pralesy.htm

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Tro­pick%C3%BD_de%C­5%A1tn%C3%BD_les

SandyCheeks

Existující tropický deštný les má nulovou až jen velmi mírně kladnou bilanci pokud jde o produkci kyslíku.