Kryšpín

Kolik bylo vypálených vesnic za 2. sv. války v Polsku?

Německou armádou muži zastřeleni, ženy a děti koncentrační tábory a převýchova.

Nejlepší odpověď
annas

Přímo z polského zdroje.

http://www.sww­.w.szu.pl/index­.php?id=polska_pa­cyfikacja_pol­skich_wsi

J"e obtížné jednoznačně posoudit, kolik polských vesnic se stalo obětí německé represe. Některé útoky měly pouze známky pacifikace, což ztěžuje kvalifikaci jednotlivých akcí.

Je však třeba zdůraznit, že teror obyvatelstva polských vesnic byl rozšířený a byl jedním z charakteris­tických prvků německé politiky vůči okupovaným zemím.

Vzhledem k různým odhadům by se mělo předpokládat, že pacifikace pokrývala nejméně 800–900 vesnic, z nichž zahynuly desítky tisíc.

Například: v červnu 1943 bylo zabito obyvatelstvo obce Sochy (183 lidí); v únoru 1944 Němci uklidnili region Borów (včetně Borów, Szczecyn), kde bylo zabito téměř 1 000 lidí, z nichž polovina mohla být děti a ženy; v září 1944 zavraždili obyvatele vesnice Lipniak-Majorat a okolí a zabili asi 450 lidí." atd.

--

pacifikace – jednávání, zjednání, obnova míru, klidu, pořádku ve vsi.
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pacifikace+

Další odpovědi
Edison

Hodně.