Kryšpín

Kolik by měl být průměrný starobní důchod, když je průměrný plat 33 tisíc?

Údajně si důchodci pořádně od nového roku přilepší, anebo je to dorovnání co jim pan Kalousek v minulosti zarazil.

Nejlepší odpověď
Kepler

Mělo by to být podle dosavadních pravidel 40% průměrného platu, tedy 12 800, což zatím není. Správně by to mělo být nejméně 40% mediánu, tedy o dost víc.

Další odpovědi
Brblal

Tady píšou: 12386 korun
(Průměrný samostatně vyplácený starobní důchod v červnu 2018, z jehož výše se stanovují konkrétní částky valorizace, dosahoval 12 386 korun).

Zde je odkaz na ten článek:

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/finan­ce/482921-duchodci-si-od-ledna-vyrazne-prilepsi.html

Klaproth

Na otázku se nedá jednoduše odpovědět. Výpočet výše starobního důchodu je poměrně složitý a současné mzdy na něj mají malý vliv. Záleží na tom, kolik let jsi odpracoval a jakou mzdu jsi bral v minulosti (počítá se to od roku 1987).