Avatar uživatele
Bronzový

Kolik bodů IQ dosahuje umělá inteligence?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

IQ umělé inteligence je dynamické podle toho, jak dobře je naučená. Jednoduše jede od nuly a čím déle je zapnutá a učí se, tím větší má IQ.

Keplere - myslím, že tak moc nechápeš pojem umělá inteligence. Právě to, co jsi popsal ("neumí řešit nic nad její praktické určení") je pravý opak toho, co umělá inteligence dělá. Ona se totiž učí podle daných vzorů nebo s pomocí člověka, přičemž už v průběhu dokáže rozhodovat sama na základě toho, jak se zachovala kdysi. Zároveň dokáže používat analogie problematik a na základě znalosti jedné věci může rozhodovat o principiálně úplně jiné, ale přesto nějak analogicky propojené věci. Proto (!) má tohle všechno tak velký potenciál.

To, co popisuješ, Keplere, je statistika, jednoduché neuronové sítě nebo fuzzy množiny apod. A vysavač (pokud myslíš ten, co sám jezdí a vysává) je primitivní stroj, ve kterém je jedna neuronka na rozpoznání tvaru místnosti. Tomu se ani umělá inteligence říkat nedá, každopádně má stejné "IQ" jako člověk, kterému zavážeš oči a pustíš ho do místnosti, aby zjistil její tvar.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Především - umělá inteligence je prozatím jen reklamní slogan, pokud je mi známo, tak ještě žádná neexistuje (i když už k ní máme HODNĚ našlápnuto).

Tzv. "inteligentní" auta, mobily, cokoliv inteligentní NEJSOU (i když reklama se nestydatě opovažuje je za inteligentní vydávat), jsou pouze značně sofistikované.

Jisté je, že až AI bude vyvinuta (a to už nebude moc dlouho trvat), tak lidské IQ tabulky nebudou stačit. :) :D


Avatar uživatele
Bronzový

Lidské IQ a počítačové nejde srovnávat, nebo jen částečně. Co do rychlosti zpracování dat člověk nemá šanci, co do mnžství informací ať už myslí ovlivnitelných či neovlivnitelných umělá inteligence nemá šanci(zatím).
Je potřeba to hodnotit na konkrétních případech. V šachách umělá inteligence člověka poráží, ale aby "vymyslela" vzorec E=mc2, na to absolutně nemá.


Avatar uživatele
Zlatý

Dovolil bych si podotknout, že zatím žádnou umělou inteligenci nemáme. Máme stroje s některými prvky umělé inteligence.


Avatar uživatele
Zlatý

Nula. Je to jenom pokročilý SW, který neumí řešit nic nad její praktické určení. Jaké IQ má robotický vysavač?
................
Podle Turingova testu za inteligentní můžeme stroj považovat tehdy, když nejsme schopni odlišit jeho výstup (například jeho odpovědi) od výstupu člověka. A to podle mně nikdy žádný stroj nedokáže. Lidské odpovědi se neřídí jen podle logiky.


Avatar uživatele
Pokročilý

Hezká a zajímavá otázka. Nejdřív musíš definovat, co je inteligence. Pak, co je IQ. Teprve potom, co je umělá inteligence. Tady najdeš odborný náhled https://www.youtube.com/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Co je IQ je jasně definováno. Jinak by tento systém nefungoval. A co je inteligence je defonováno také, jen je těch definic povícero.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Muffz: asi máš pravdu, ale stejně ten pojem UI odmítám uznat. Podle Turingova testu za inteligentní můžeme stroj považovat tehdy, když nejsme schopni odlišit jeho výstup (například jeho odpovědi) od výstupu člověka. A to podle mně nikdy žádný stroj nedokáže. Lidské odpovědi se neřídí jen podle logiky.

Avatar uživatele
Bronzový

Muffz

Zaslechl jsi o testovací umělé inteligenci od Facebooku? Dali proti sobě dvě umělé inteligence, aby si psaly zprávy. Po nějakém čase z normálních zpráv byly paskvily, proto si mysleli, že se AI prostě rozbila, no po větším bádání zjistili, že byla natolik chytrá, že si vymyslela vlastní jazyk, kterým komunikovala. Pro mě je třeba tohle dostatečný znak inteligence.

Samozřejmě vývoj AI museli po tomto zjištění ukončit (aspoň na oko).

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Další zajímavý expediment uděalli jiní vědci. Postavili do sítě tři počítače s autoučícími se algoritmy. Dva měli za úkol spolu komunikovat tak, aby to třetí nebyl schopen rozlousknout. Třetí měl naopak za úkol to rozlousknout. Víc podmínek definováno nebylo. No... chvíli to trvalo, ale nakonec vznikly zajímavé šifrovací a dešifrovací algoritmy.

Avatar uživatele
Stříbrný

Edison

Muffz, navíc ten robotický vysavač kromě rozpoznání tvaru místnosti, oproti člověku zvládne jednu věc mnohem lépe, než člověk navíc: Jezdit po té místnosti tak, aby v každém místě strávil stejnou dobu. Tedy aby neuklízel třeba jen pod stolem, ale po celé místnosti. A ty lepší by navíc klidně mohli umět modifikovat dráhu tak, aby častěji uklízel tam, kde toho nasál nejvíce. To jsou procesy, které člověk řeší úplně jinými mechanismy.

Avatar uživatele
Bronzový

Muffz

To je samozřejmě možné, ale to, jak dlouho kde budou, je otázka vyplněné matice místnosti s údaji o době trvání na tom místě, kolik v tom místě nasál (pokud je tam vůbec takový senzor, osobně si teď po ránu nevzpomenu na žádný principiálně účinný) atp. Pořád je to ale práce s pamětí, možná by se dala aplikovat neuronka na predikci, ale to je v tomto případě možná zbytečné.

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1200
Zlatý mosoj 1094
Zlatý ge0rge 1086
Zlatý Hlada 1007
Zlatý led 973
Zlatý gecco 905
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 717

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.