Johnnisek

Jaká/která jsou křesťanská přikázání a kolik jich je?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Najdeš je v Desateru, ale kolik jich je, z hlavy fakt nevím.

Další odpovědi
annas

1. Jaká? První 3 jsou závazná pro křesťany, těch dalších 7 rovněž, ale pokud by je dodržovali i ostatní lidé, bylo by dobře na světě.

2.Která?
V odkazu jsou původní od Boha, stejně jako ta „lidská“ – upravená srozumitelněji.

http://www.de­setprikazani.cz/zne­ni-desatera-bozich-prikazani-a-jeho-lidska-varianta/

Zapomněla jsem vložit odkaz, ale jak vyplývá z formulace, je to ten, který později vložila marci1

--
Existuje ještě sedmero hlavních hříchů, které nejsou psány jako příkazy, ale považují se za samozřejmost.

Zde jsou http://www.poutnik-jan.cz/vira-pro-samouky--c/sedmero-hlavnich-hrichu-sklonu-k-horsimu/

luckykubrt

Jak už název napovídá je jich deset:

Desatero přikázání

  1. Já jsem Jehova, tvůj Bůh… Nebudeš mít jiné bohy proti mému obličeji.
  2. Neuděláš si vyřezávaný obraz ani podobu něčeho, co je nahoře v nebesích nebo co je dole na zemi nebo co je ve vodách pod zemí. Nebudeš se jim klanět ani se nedáš svést, abys jim sloužil.
  3. Nepoužiješ jméno Jehovy, svého Boha, nehodným způsobem.
  4. Tím, že se bude pamatovat na sabatní den, aby byl posvěcován, máš prokazovat službu a budeš konat veškerou svou práci šest dnů. Ale sedmý den je sabat Jehovovi, tvému Bohu. Nebudeš konat žádnou práci, ty ani tvůj syn ani tvá dcera.
  5. Cti svého otce a svou matku, aby se tvé dny prokázaly jako dlouhé na zemské půdě, kterou ti dává Jehova, tvůj Bůh.
  6. Nezavraždíš
  7. Nezcizoložíš
  8. Nebudeš krást.
  9. Nebudeš svědčit falešně jako svědek proti svému spoluobčanu.
  10. Nebudeš toužit po domu svého bližního. nebudeš toužit po manželce svého bližního ani po jeho otrokovi ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu ani po ničem, co patří tvému bližnímu. – 2. Mojžíšova 20:2–17

Zdroj: Můžeš žít navždy v pozemském ráji

marci1

Znění desatera božích přikázání a jeho lidská varianta. 🙂
http://www.de­setprikazani.cz/zne­ni-desatera-bozich-prikazani-a-jeho-lidska-varianta/

Roman71

Dvě největší přikázání, která jsou závazná pro křesťany, jsou víceméně shrnutím desatera a zároveň vysvětlením, na čem jsou tyto zákony postaveny. Ježíš to vysvětlil přímo. Na dotaz, které přikázání je největší v zákoně, odpověděl toto:

„Budeš milovat Jehovu, svého Boha, celým svým srdcem a celou svou duší a celou svou myslí. To je největší a první přikázání. To druhé, jemu podobné, je: Budeš milovat svého bližního jako sám sebe. Na těchto dvou přikázáních závisí celý Zákon a Proroci.“

(přepis z překladu Nového Světa Svatých Písem – Kniha Matouš 22.kapitola, 37–44.verš)

Dodávám, že jméno Jehova je osobní jméno Pravého Boha, které je ve většině českých Biblí nahrazeno popisným titulem Hospodin.

Mc Merkurion

… přepis z bible, Exodus, kapitola 20:
Deset přikázání
Bůh promluvil všechna tato slova: „Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, který tě vyvedl z Egypta, z domu otroctví.
Neměj žádné bohy kromě mne.
Nevytvářej si modly v podobě čehokoli nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.Neklaň se jim a nesluž jim, neboť já Hospodin, tvůj Bůh, jsem Bůh žárlivě milující. Trestám nepravost otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kdo mě nenávidí,a prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kdo mě milují a zachovávají má přikázání.
Neužívej jméno Hospodina, svého Boha, nadarmo, neboť toho, kdo by užil jeho jména nadarmo, Hospodin neponechá bez trestu.
Pamatuj na sobotní den, aby ti byl svatý.Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci,ale sedmý den je dnem odpočinku, zasvěceným Hospodinu, tvému Bohu. Nebudeš dělat žádnou práci – ty, tvůj syn ani tvá dcera, tvůj otrok ani tvá děvečka, tvé dobytče ani přistěhovalec ve tvých branách.V šesti dnech totiž Hospodin učinil nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, ale sedmého dne odpočinul. Proto Hospodin požehnal sobotní den a posvětil jej.
Cti svého otce i matku, ať jsi dlouho živ na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh.
Nezabíjej.
Necizolož.
Nekraď.
Nelži o svém bližním.

Nezáviď svému bližnímu jeho dům. Nezáviď svému bližnímu jeho manželku, jeho otroka, jeho děvečku, jeho býka ani osla – nezáviď svému bližnímu vůbec nic.“

… jak dokládá marci (jež použila výklad adventistů sedmého dne), luckykubrt (jež použil jehovistický výklad), tyto stránky: http://www.vi­ra.cz/Texty/Glo­sar/Desatero-prikazani-Bozich.html je jich vlastně několik …
… a proč? … no protože, přestože v jednoho boha věřit budeš (na tom se schodnou všichni, i muslimové), vzhledem k tomu, že každej má toho svýho, je jich na světě tolik …
-
… v bibli je toho dost nelogickýho, ale jestliže je to DESATERO, tak je snad jasný, že jich bude DESET, zas takovej guláš v tom nemaj …

Zdroj: http://www.bi­ble21.cz/onli­ne#exodus/20

dubraro

Obvykle je jich deset. Ale existují různé překlady a výklady a způsoby číslování. Podrobněji v odkazu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Desatero

luckykubrt

Roman71: Jméno Hospodin ani není náhradní jméno pravého Boha, ale jeho nepřítele, satana ďábla. Tím, že lidé vzývají v nevědomosti Hospodina (který samozřejmě stále touží být utíván jako Bůh Jehova) ve skutečnosti vzývají ďábla. ☹

Roman71

Luckykubrt: Ono „Hospodin“ není jméno, ale jakýsi staročeský popisný titul, který se používal i pro hospodského, jak už z titulu vyplývá. V anglických překladech je titul „LORD“ (skutečně psáno velkými písmeny), což je v podstatě také titul – Pán. Když to tak vezmu, tak takové jednání Boží jedinečné jméno znesvěcuje.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hospodin

Mimochodem, jak by se cítil autor jakékoliv jiné knihy, kdyby vydavatelé, překladatelé, kdokoliv, odstranili jeho v textu hojně vyskytující se jméno a nahradili ho třeba výrazem „Spisovatel“?
Já být autorem takové knihy, cítil bych se přinejmenším dotčen.