bolak

Kolik 60W žárovek (pro představu) je schopen „pohánět“ metr čtvereční solárního panelu v našich podmínkách?

Nejlepší odpověď
gecco

V Česku je pro 100% výkon fotovoltaických panelů počítáno s dopadajícím zářením cca 1,4 kW/sqm.
Takže si spočítej, jaký by byl k jeho osvicování potřebný příkon běžných žárovek, mají-li účinnost cca 5% (a započítat musíš i to, že běžné žárovky září všesměrově).
😉

Další odpovědi
Emefej

Mnohem důležitějším parametrem je, kolik dokáže FV panel vyprodukovat zisku.

Fyzik

Jestli jsem dobře počítal, průměrně (tedy i včetně noci), je intenzita během roku kolem 300 W/m2. S dnešní účinností do 20 % je to zhruba 60 W. Takže tak jednu? Ale kdo by dneska napájel solárním panelem 60W žárovku, vážně nevím :)

Dochy

gecco: Chyba. Pročtam patláš účinnost žárovky? 60W žárovka má 60W příkon
Hmmm už mi to došlo, ale tazatel se ptá spíš na opačný směr než máš na mysli ty 😉 (Slunce – panely – dráty – žárovky – světlo, nikoli rozvodná síť – dráty – žárovky – světlo – panely)

gecco

No právě…
Bolak chce vědět, kolik žárovek (živených odkudkoli) mu musí na panel svítit, aby solár ´něco´ dal…
;-D

bolak

v mých otázkách se nehádáme, oba máte pravdu

gecco

My se nehádáme, my víme, že máme fšeci pravdu…
;-DD

bolak

teď se hádáš se mnou :)

Dochy

On se s Tebou nehádá. Já se hádám.