Kepler

Koho mají Slováci na mysli, když klejí „anciáša“?

Obecně jsou různá klení původem náboženského nebo sexuálního, případně spojená s vyprazdňováním, prdelí, buzeranty apod. Slováci třeba rádi „bohujú“, Moravané i Slováci jebú a Češi defekují. Rusové zdaleka nejčastěji „job tvoju mať“ Moc hezký průvodce je zde: https://www.ty­den.cz/tema/ji­ny-kraj-jiny-nemrav_34988.html , ale tam jsem odpověď nenašel.

Nejlepší odpověď
marci1

Anciáš je ve slovenštině hovorově čert, ďábel, antikrist. 🙂
Anciáš, -a muž. r. hovor. čert, diabol, ancikrist (najčastejšie v kliatbach al. nadávkach): Nevie Hanka pochopiť, aký anciáš vošiel doňho, keď bol kedysi taký milý. (Ráz.) Ale kieho anciáša tá osoba má! (Bod.) Skape, skape a ty anciáš, i ty s ňou. (Jégé)

https://slovnik­.aktuality.sk/pra­vopis/slovnik-sj/?q=anci%C3%A1%C5%­A1

Další odpovědi
annas

1. Nejde jen o Slováky, ale anciáš je i slangový moravismus. Do češtiny, jak uvádí V. Machek, se slovo dostalo z řečtiny přes latinu – anti – proti – Kristův protivník. Pak upraveno v moravském nářečí na ancikrist, anciláš, ancijáš atd.

Na Slovensku se rovněž objevil tento nespisový výraz.

  1. anciáš – morav. lump, ničema, dř. neznaboh doslova . antikristb)
  2. Na Vsetínsku se píše ancyjáš – užívá se pro nezbedné dítě., rarášek

http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

2. Ve slovenštině má tyto významy

  1. anciáš -hovor. expr. al. žart. ▶ nadprirodzená bytosť ako stelesnemie zla, čert, diabol (často v kliatbach al. nadávkach); synonymum ancikrist:
  2. pejor. ▶ naničhodný človek; syn. ancikrist: ty a. jeden!

anciáš (ancijáš) je domovem v šarišském nářečí.

Synonyma –

"čert nadprirodzená bytosť ako stelesnenie zla • diabol (op. anjel): preobliecť sa za čerta, pokušenie diabla • satan • satanáš: pekelný satanáš • Antikrist (diabol ako protivník Krista) • pren. antikrist (zlý človek) • zlý duch • zloduch • pekelník • démon • lucifer • bes • ďas (obyč. v nadávkach) zastar.: priepastník (Vansová) • rarach ( • kniž. zastar. zloboh • bibl. belzebub • náb. pokušiteľ: :! atd.

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=an­ci%C3%A1%C5%A1&s=e­xact&c=E438&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=­orter&d=scs&d=­sss&d=peciar&d=hssjV&d­=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kcs&d=psken#

I když stručněji na otázku odpovídala led, význam je možný tedy najít v archivu..

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-je-ancias

Ametyst

Slováci jsou pro mě mnohem víc nepochopitelnější než Maďaři. V anciášovi mi nějak zní antikrist, nevím.

isteron

Tak to vychádza, že z ludovelého ancikrist, zlý človek, nedodržujúci kresťanské pravidlá chovania.