Anduin

Koho etika zajímá?

Koho v dnešní době v podstatě zajímá etika? a koho by měla zajímat ale nezajímá?

Nejlepší odpověď
marci1

Etika by měla zajímat všechny. Právo, morálka a etika fungují jako regulátor ochrany lidské důstojnosti. Etika hodnotí činnost člověka z hlediska dobra a zla.
Nemusí to nutně znamenat, že existují neměnná, pevně daná pravidla, toliko říká, že mravní chování lze vztahovat k univerzálně použitelným principům. Etika dnes zajímá lidi, kteří chtějí žít na „úrovni“ ( ne materiální ) a mít stále svou lidskou důstojnost. Koho nezajímá, je více než jasné.

Další odpovědi
anonym

Myslím, že zajímá každého, kdo se nad etickými principy a chováním lidí zamýšlí – každý člověk jedná podle nějakých etických hodnot…
😉
Soudím, že ta první otázka je špatně položena. Ta druhá pak nemá smysl (pokud pominu, že možná nezajímá některé studenty filosofie, které by zajímat měla).

led

Etika je súčasť života.
Nezaujíma len ľudí, ktorí sa ňou neriadia.
Vo všeobecnosti možno povedať, že etika je filozofickým (teda racionálnym a kritickým) uvažovaním o tom, čo je a čo nie je dobré ľudské konanie.
Inými slovami, nejde len o to, oboznámiť sa s tým, čo jednotliví ľudia, či ľudské spoločenstvá považujú za morálne dobré. Skôr ide o to, aby sme kritickým používaním rozumu odlíšili to, čo je morálne dobré od toho, čo sa takým len javí. Navyše, nejde len o to, aby sme vedeli, čo je morálne dobré, ale aby sme týmto smerom usmernili vlastné konanie.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­tika
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/E­tika

huxa

Psychopaty, kteří se snaží co nejvíce zapadnout do okolí. (statisticky by mělo být psychopatů 1% populace)

Osobně se ji snažím trošičku zkoumat více do hloubky.

badisko

Pouziju tvou otazku oki ..

Koho v dnešní době v podstatě zajímá etika? Tebe ..
A koho by měla zajímat ale nezajímá? .....4% prihlasenych ..uzivatelu na techto strankach..:D

novaky

mě zajímá i v dnešní době. A nezajímá lidi, co neradi namáhají hlavu. Je to totiž velmi těžké tema.
Například stačí si jen položit pár otázek, které nemohou být zodpovězeny spatně nebo dobře.

  • Lékař předepíše velice nákladnou léčbu sedmdesátiletému pacientovi. Pomůže mu to. Finance ve zdravotnitcví nejsou nekonečné. Za ty peníze by mohl zachránit padesát dětí. Doktor ale není ten, kdo měl posuzovat náklady…
  • Proč mohu zabít člověka jen proto, že je agresorem napadající můj stát. Co je mě člověku po státu, ale zas tak jedno to není…

Můžeš si položit milion jiných. No není to zrovna tahoun. Od tohoto tematu lidi raději utíkají

arygnoc

nikoho.

iba tých, ktorí sú tzv. neetikou zasiahnutí.

etika je iba pojem, ktorý je vykladaný každým človekom inak.
z toho vyplýva, že to, čo je pre niekoho etické (resp. nie v rozpore s etikou), môže byť pre druhého hrubo neetické (u nás sa praje >dobrú chuť<, v amerike či británii nie; neplatí to ale iba pre tzv. dobré mravy, ale i zásadné rozhodnutia [napr. odpojenie dôchodcu od elektrickej siete, lebo nemá na elektrinu – v čr a sr áno, v británii nie]).

je to iba pojem, ktorý popisuje, či sme ešte ľudskí alebo nie.

led

mowla, nejde ani tak o to či otázka je dobre, alebo zle položená, ako o neznalosť, či v škole zle vysvetlený základný princíp etiky.