novacek101

Kirchhoffovy zákony a rezistor?

Můžete mi prosím vysvětlit funkci rezistoru v obvodě, pokud se řídíme kirchhoffovy zákony? Jestliže odpor nám snižuje protékající proud, proč je na výstupu stejný proud?
Doplňuji:
Nemyslel jsem řídit se těmi zákony jako volbu.
Nějak nerozumím principu rezistoru. V obvodě je pořád stejný proud. To, co jde dovnitř musí jít i ven, takže pokud mám třeba rezistor sériově s LEDiodou, proč je za odporem stejný proud jako před ním, když ho má snižovat?

Nejlepší odpověď
anonym

Proud je v celém obvodu stejný (popřípadě jde o součet proudů v paralelních větvích), těžko si můžeš představit, že proud tekoucí obvodem na odporu (myšleno součástce) klesne,aby se vzápětí zase ´rozběhl´… Velikost proudu v obvodu je dána napětím a – celkovým odporem obvodu.
Nakresli si obvod – a pokud je pro tebe elektrika ´nepochopitelná´, představ si tok kapaliny, namísto vodičů zahradní hadici a v místě umístění rezistoru zaškrcení té hadice.
Doplňuji:
Není žádné „před odporem“ či „za odporem“ (a – koneckonců – ve kterém směru je před a ve kterém za 😉 ).
Proud je v celém obvodu stejný (musí být – co ´nateče´, to i ´vyteče´ – jako u té hadice). Pokud do obvodu zařadíš odpor, stane se ten odpor součástí obvodu (ovlivní celkový odpor obvodu) a tím určuje (spolu s napětím) celkový proud, který obvodem teče.

Další odpovědi
Dochy

Kde na výstupu a v jakém obvodě? Odpor žádný výstup nemá. Odpor má dva připojovací body (svorky).

Pokud máš obvod složený třeba z napěťového zdroje a žárovky, pak po vložení rezistoru sériově mezi zdroj a žárovku se proud sníží. Pokud rezistor zapojíš paralelně k žárovce, proud ze zdroje se zvýší.

A „pokud se řídíme Kirchhofovy zákony“ je nesmysl. Kirchhofovy zákony popisují jak fyzika funguje a nemáme volbu se jimi řídit či neřídit.

Dochy

Jak píše mowla. Součástky u sériově řazených obvodů ovlivní proud globálně v celém obvodu. Tím, že součástku zapojíš, změníš poměry v celém obvodu. Okamžitě. Vlastnosti rezistoru jsou posány rovnicí Ur=R*Ir. Vlastnosti obvodu jako celku jsou popsány třeba těmi K.zákony. Když to dáš dohromady i s parametry ostatních součástek v obvodu, budeš schopen soustavou rovnic zjistit proudy ve všech větvích a napětí na jednotlivých součástkách. Dá se říct, že to co ty pracně počítáš algebraicky třeba hodinu, vyřeší obvod sám svými vlastnostmi během pikosekund.

Analogie se zahradní hadicí je pro proud také velmi dobrá a kdysi jsem si tak pomáhal s ilustrací toho co se děje… Průtok v „hadici“ odpovídá el. proudu, tlak el. napětí, rezistor – zaškrcení, zdroj čerpadlo (ev. otevřený kohoutek vodovodu jako potenciál s těmi asi 6atm a otevřený konec hadice jako 0). Jen s těmi dalšími spotřebiči je to problém. Turbínku na zahradní hadici má málokdo. (ale jsou k sehnání sprchové hadice se světlem, kde ke svícení se používá průtok vody, tak to by se použít dalo 😉