Domi Mašinka

Nevíte, zda bude rozdíl mezi snímky pořízenými na rozdílné kinofilmy?

Kinofilm… iso 200 vs 400

Dobry den, mam za ukol nafotit na analogovej film nocni snimky… normalne vsechno fotim na kodak 200, ale ted jsem si koupila ilford pan s iso 400, bude to mit nejakej velekej vliv?

Nejlepší odpověď
Edison

Šum nikdy. Zrno podle procesu zpracování, budou-li zpracovány stejným procesem, pak u 400 vznikne větší zrno. Jinak kratší časy nebo větší clona, klasický expoziční trojúhelník platí. A neházet flintu do žita. Mě jednou v létě došla na výletě moje bolíbená stovka a měl jsem po kapsách jen ISO 400. Není vůbec problém procesem typu PULL (potažení) exponovat na ISO 200. Má to několik podmínek: Musí být tak exponován celý film a při zpracování pak odpovídajícím způsobem upravit vyvolávací časy. I při zadání do labu to uměj udělat, je ale nutné na to velmi výrazně upozornit. Jinak FOTOGRAFOVÁNÍ na MATERIÁLY (analogové) se věnuje několik skupin na FB, kde lze získat mnoho a mnoho velmi užitečných informací, a potkat spousty zajímavých lidí.

Další odpovědi
mzm

Jo, bude to trochu víc zrnit (šumět) a bude potřeba polovičního času.

mzm

Šumí samotné světlo. Jestli tento jev budete nazývat šumem nebo zrnem, na fyzikální podstatě výsledku nic nezmění.
Pokud na světlocitlivý materiál dostanete míň světla bude výsledek víc zatížený šumem. To je fyzikální zákon, který se porušit nedá.