Avatar uživatele
thomasn

Když zrovna využívám jen jednu fázi 230V, platím Čezu za všechny tři?

Zdravím. Doslech jsem se, že elektroměry neřeší měření a sčítání spotřeby na jednotlivých fázích samostatně, takže když např. na jedné fázi mám přímotop 2 kW, tak druhé dvě fáze se započítávají také, byť s nižší spotřebou. Celkový odběr pak není 2 kWh, ale třeba 4 kWh. Je to možné?

Např. kdybych na každou fázi dal zátěž 1 kW (tedy 3× 1 kW/fáze), tak za hodinu mám 3 kWh. Ale kdybych dal na jednu fázi 3 kW a druhé dvě nechal bez zátěže, bude po hodině na elektroměru také 3 kWh nebo více?
Jde mi o digitální elektroměr Elgas EL 304 z roku 2006.

Jestli to tak je, tak by se asi vyplatilo mít třífázový průtokáč oproti bojleru a tři malé přímotopy v místnosti.. ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? led, dudu, johana 56 před 3305 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Ne…
Rozlišuj pořádně napětí a proud.
Ano, vždy jsou zapojeny v baráku všechny 3 fáze, když je propojuješ, dostáváš napětí 230V nebo 400V
Ovšem elektroměr funguje podobně jak ampér metr – měří protékající proud, elektroměr měří spotřebu proudu. Když jsou tam ty fáze neukončené, tak přes ně neteče proud, pouze mají napětí, takže když tu zásuvku zapojíš, tak ten proud přes ni poteče.
To samé když zapojíš jen nabíječku, tak přes ní proud taky neteče, protože se nemá kam nabíjet..

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Elektroměry měří každou fázi zvlášť…
Na druhou stranu je lepší zatížit fáze ´rovnoměrně´, než mít ´velké´ spotřebiče pověšeny jen na jedné (ale s měřením to nesouvisí).
___
Ovšem je fakt, že část plateb distributorovi platíš nezávisle na spotřebě – třeba poplatek za rezervovaný příkon…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Digitální i mechanické elektroměry jsou navrženy tak, aby měřily spotřebu na všech fázích samostatně. Pokud máte na jedné fázi spotřebu 2 kW a na ostatních fázích ničemu neberete proud, platíte pouze za těch 2 kW.

To znamená, že pokud si připojíte na každou fázi zátěž 1 kW, spotřeba za hodinu bude 3 kWh. Stejně tak pokud na jednu fázi připojíte 3 kW a na ostatní nic, spotřeba po hodině bude také 3 kWh. Neměl by tam tedy být rozdíl.

Využití třífázového průtokového ohřívače oproti bojleru a tří malých přímotopů je otázka dalších faktorů, nikoli pouze využití fází. Je třeba zvážit, jaké máte reálné potřeby ohřevu vody a vytápění, jaké je rozložení zátěže v čase a také to, jaké jsou technické parametry konkrétních přístrojů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek