bolak

Když zemře vlasník bankovního účtu…

…zjišťujou banky kdo po něm zbyl, aby mohli pozůstalým předat jeho finanace a nebo to tam nechaj ležet a čekaj, jestli se jim někdo ozve, a když ne tak to prostě sbalej a dělaj jakoby nic?

Nejlepší odpověď
anonym

Banka se o úmrtí zůstavitele dozví buď od pozůstalých či z dotazu učiněného soudním komisařem v rámci dědického řízení. V obou případech zablokuje možnost výběrů z účtu, ponechá jen trvalé příkazy. Účet se následně dědí. Zjednodušeně.
Doplňuji:
Kolegyně očko, vy jste se hned ráno .........? Policie řekne subjektu soukromého práva (bance), že někdo zemřel? No ovšem, že neřekne. Nevíte-li něco, nezatěžujte fórum!

Další odpovědi
Drap

Banka nic polici neřekne, bez soudního příkazu, a policie se v podstatě nezajímá a neřeší dědictví,pokud k tomu opět neni vyzvána případným soudem. Informace od ocka, podpořená Dr.Axlem je zcela milná.
Doplňuji:
to dá rozum že mylná.
To co bylo uvedeno v doplnění však nic nemění na tom co jsem uvedl. Notář zjišťuje zda neni účet u některé z bank. A otázka byla také na účet dána. Pojištění zjišťuje, pokud dědicové pojistku nahlásí.. Obdobným způsobem třeba nezjiťuje motorová vozidla, u kterých se také zjistí třeba i několik let o smrti, že je vlastník mrtev.

anonym

Namísto dohadů, postačuje suchá litera zákona, v daném případě OZ, §§ 708–715a.
§ 715a
(1) Smrtí majitele účtu smlouva o běžném účtu nezaniká. Banka pokračuje v provádění platebních transakcí na základě příkazů, které jí dal majitel účtu a osoby jím zmocněné.
(2) Jestliže se banka hodnověrně dozví, že majitel účtu zemřel, zastaví následujícím dnem ty platební transakce z účtu, u kterých majitel účtu stanovil,že po jeho smrti v nich nemá banka pokračovat.
(3) Plná moc udělená majitelem účtu k nakládání s peněžními prostředky na účtu jeho smrtí nezaniká, pokud z jejího obsahu nevyplývá, že má trvat pouze zaživota majitele účtu.
(4) Je-li bance hodnověrně doloženo, že byl ustanoven správce dědictví, který je oprávněn spravovat běžný účet zemřelého majitele účtu, má práva a povinnosti majitele účtu a banka se řídí jeho příkazy.
§ 715
(1) Smlouva o běžném účtu může být majitelem účtu kdykoli písemně vypovězena, i když byla uzavřena na dobu určitou. Dnem doručení výpovědi bance smlouva o běžném účtu zaniká.
(2) Banka může smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva o běžném účtu zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu.
(3) Jestliže banka vypoví smlouvu o běžném účtu proto, že majitel účtu porušil podstatným způsobem povinnosti ze smlouvy o běžném účtu, zaniká smlouva o běžném účtu dnem doručení výpovědi majiteli účtu. Výpověď musí být v tomto případě podána jako doporučená zásilka na adresu uvedenou ve smlouvě o běžném účtu. Odmítne-li adresát výpověď převzít nebo výpověď nebylo možné doručit, účinky doručení nastávají v den, v němž držitel poštovní licence vrátil výpověď bance.
(4) Zanikne-li smlouva o běžném účtu, banka bez zbytečného odkladu v souladu se zákonem o platebním styku vypořádá pohledávky a závazky týkající se účtu, zejména provede platby uskutečněné prostřednictvím platebních karet a šeků, pokud byly použity do dne zániku smlouvy o běžném účtu, a dále je banka oprávněna si započítat své pohledávky, které má vůči majiteli účtu ze smlouvy o běžném účtu. Majitel účtu je povinen vrátit bance platební karty a tiskopisy šeků, které mu k účtu vydala.
(5) Po vypořádání pohledávek a závazků týkajících se účtu banka účet zruší. Zůstatek peněžních prostředků zrušeného účtu banka vyplatí majiteli účtu, pokud nedal příkaz, aby jej banka převedla na jiný účet nebo vyplatila jím určeným osobám. Banka je oprávněna si započítat svou pohledávku na úplatu za převod zůstatku peněžních prostředků zrušeného účtu na jiný účet, popřípadě svou pohledávku na úhradu nákladů spojených s úschovou zůstatku peněžních prostředků, jestliže nemohl být vyplacen ani převeden na jiný účet. Banka je povinna majiteli po zrušení účtu písemně oznámit, ke kterému dni byl účet zrušen.

http://www.me­sec.cz/clanky/co-se-stane-s-bankovnim-uctem-po-vasi-smrti/
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/e­konomika/spotre­bitel/63615-co-se-stane-s-bankovnim-uctem-po-smrti-jeho-majitele/
http://www.no­vinky.cz/finan­ce/219934-po-smrti-majitele-uctu-platby-casto-odchazi-dal-a-nelze-to-jen-tak-zastavit.html
Vztahy mezi bankou a klientem v případě smlouvy o běžném účtu upravují paragrafy 708 až 715 Obchodního zákoníku. Z paragrafu 715 pak bance při smrti majitele účtu vyplývají následující povinnosti:

  1. Smrtí majitele účtu smlouva o běžném účtu nezaniká. Banka pokračuje v přijímání peněžních prostředků na účet a ve výplatách a platbách z účtu na základě příkazů, které jí dal majitel účtu a osoby jím zmocněné.
  2. Jestliže se banka hodnověrně dozví, že majitel účtu zemřel, zastaví následujícím dnem ty výplaty a platby z účtu, u kterých majitel účtu stanovil, že se v nich po jeho smrti nemá pokračovat.
  3. Plná moc udělená majitelem účtu k nakládání s peněžními prostředky na účtu jeho smrtí nezaniká, pokud z jejího obsahu nevyplývá, že má trvat pouze za života majitele účtu.
  4. Je-li bance prokázáno, že byl ustanoven správce dědictví, který je oprávněn spravovat běžný účet zemřelého majitele účtu, má práva a povinnosti majitele účtu a banka se řídí jeho příkazy.

Obchodní zákoník totiž s účinností od 1. ledna 2005 stanoví, že smrtí majitele účtu smlouva o běžném účtu nezaniká. Banka tedy musí pokračovat v provádění platebních transakcí, a to až do okamžiku vypořádání dědictví a příkazů od dědiců.
Řešení, i když není disponent
Není-li určen disponent s penězi na účtu, mohou zmíněným problémům předejít jen dvě skutečnosti. První spočívá v tom, že banka může zastavit ty platební transakce z účtu, u nichž majitel účtu ještě za svého života stanovil, že po jeho smrti v nich banka nemá pokračovat, a pozůstalí hodnověrně bance prokážou jeho úmrtí.
Druhou skutečností je případ, kdy majitel účtu pro případ své smrti ustanovil formou notářského zápisu správce dědictví. Tento správce dědictví má pak práva a povinnosti majitele účtu a banka se řídí jeho příkazy.
„Těchto možností ale využívá jen nepatrný zlomek klientů,“ potvrdila Právu Pavla Hávová z ČSOB.
http://www.no­vinky.cz/finan­ce/240265-lide-maji-platit-dluhy-i-po-zesnulych-pribuznych.html
Doplňuji:
ad Drap, tvůj výklad je mylný (s ypsilonem), neb palec může znamenat i kompenzaci chybějího bodu od tazatele za snahu odpovídajících. Zároveň může být příznakem souhl
asu s dílčí částí příspěvku, což je ale možná nad chápání některých pravidelně přistihovaných.
A v neposlední řadě – pokud by se mělo zcela exaktně odpovědět na znění otázky, musela by replika znít, že k dotazované situaci v reálu nemůže nikdy dojít, neb peněžní ústavy ve svých obchodník podmínkách pojem „vlasník“ prostě vůbec nemají.
P.S. Stále vycházejíc z předpokladu, že dotaz je vložen v odborné rubrice a nikoliv v tak často frekventovaných „kecacích“, kde už se napsaly ještě daleko větší nesmysly a „novotvary“.

Zdroj: http://dumfinan­ci.cz/clanky/3217-promlceni-desetkrat-jinak/

anonym

Nic banky nesbalej. Pokud dědicové sami nezjistí, že nebožtík měl bankovní účet, tak banka po nějakém čase (lhůtu neznám), kontaktuje klienta. Pokud se klient neozve, tak se banka má možnost obrátit na Policii ČR, kde se dá zjistit, že tento konkrétní klient umřel a dohledají se zákonní dědicové.
Ono je dnes registr občanů na poměrně slušné úrovni a spousta údajů se dá najít i v počítačových databázích.
Doplňuji:
Tak abych vysvětlila drapovi a spol – můj konkrétní případ: Dědila jsem po strýci a předmětem dědictví byl u jeho projednávání podíl z nemovitosti. Po třech měsících mi od stejného notáře přišlo vyrozumění, že dostanu ještě podíl ze strýcových pojistek. Ptala jsem se, jak je možné, že se na ně přišlo tak pozdě a bylo mi tímto notářem sděleno, že když nebožtík přestal posílat úhrady, vyzvala jej pojišťovna k zaplacení dlužné částky. protože nereagoval, požádala pojišťovna o informaci Městský úřad v KV, oddělení evidence obyvatel. Zde bylo zjištěno, co je příčinou neplacení a poté pojišťovna zjistila i notáře, který projednával dědickou pozůstalost.
Takže pro příště, když budete chtít něco tvrdit, tak to, co sami znáte, nebo máte ověřeno. Toto je úmyslné poškozování členů jinými členy, a pokud se nepletu je v příkrém rozporu s kodexem.
A jinak Drape, Tvůj omyl je spíše milý, viď?

Sůwa

Tak banky se samy obracejí na policii která jim sdělí, že dotyčný klient zemřel? Úmrtí se dá dohledat ve veřejně přístupné databázi? Mohla bych prosit o konkrétní link, kde bych dohledala úmrtí konkrétních osob? Banka totiž je stejným subjektem jako soukromá osoba a zatím tu stále existuje zákon na ochranu osobních údajů. Ráda se poučím 🙂.