sowa

Když zemře majitel účtu, má disponent právo na peníze ?

Jsem disponentem účtu,který je na jméno matky.Na účtu je také trvalý příkaz na platbu.Jak postupova v případě úmrtí ?Může banka účet zablokovat ?

Nejlepší odpověď
da ny

Měla jste ve čtvrtek sledovat ČT1, pořad paní Jílkové, tam se vše probíralo! ;)-
Pokud je na účtu dostatek finančních prostředků, trvalé příkazy banka DÁLE platí.
Účet je zablokován (viz Alesh) a k finančním prostředkům se nikdo nedostane i kdyby tam měl své peníze (výplatu, důchod). Stanou se předmětem dědického řízení. Takové 2 – 3 měsíce jsou peníze BĚŽNĚ nedostupné.
Pokud máte sourozence, matka manžela, budete všichni dědit poměrnou část.
Pokud jste jediný dědic, získáte peníze Vy.
Obecně neplatí pravidlo, že disponent dostane peníze. Peníze zdědí dědic/ové.

Další odpovědi
Alesh

Já mám pocit (možná špatnej), že po úmrtí je účet zablokován a peníze z něj jdou do dědictví. Ale jak říkám, nevím to jistě.

mosoj

Budeš dědit ze zákona. Banka účet do vyřešení dědictví zablokuje. Notář si to již ohlídá.

Kepler

Banka sama se o úmrtí majitele účtu nemusí dozvědět. Nejsem žádný odborník, ale logicky bych navštívil pobočku a sdělil novou situaci. Banka může účet zablokovat třeba v případě exekučního vymáhání.

Smlouvyzdarm

Tak … pořad paní Jílkové jsem sice neviděl, ale obecně bych zrovna z tohoto typu pořadu moc nečerpal. Jinak odpověď da ny opravdu dobrá a tak bych si jen dovoli doplnit jak to v praxi funguje – může fungovat. Banka samozřejmě nezjistí ihned, že došlo k úmrtí vlastníka účtu, zatímco vy to vědět budete. Banka to zjistí až v momentu, kdy se na ni obrátí notář, který obesílá kde koho, aby zjistil kde a co zůstavitel vlastnil nebo naopak dlužil a banky jsou samozřejmostí. Do té doby máte tedy možnost z účtu vybírat peníze. Samozřejmě za předpokladu, že jste k tomu oprávněni a že nemáte žádné jiné zdroje, protože notář dostane informaci jaký byl zůstatek ke dni úmrtí zůstavitele a s tím také bude počítat pro dědictví, čili v žádném případě se tím nemůžete obohatit, ale to je asi všem jasné. A ještě jedna jedna praktická rada na závěr – v bance rozhodně neříkejte, že majitel účtu zemřel, protože by se mohlo stát, že už Vás k penězům nepustí a vy budete muset počkak do doby vyřízení dědictví – než usnesení o dědictví nabude právní moci.....
Jílkovou jsem tedy neviděl, ale takhle to funguje v praxi.
Mějte se
Jarda