Avatar uživatele
Zlatý

Když zavřu včelu do krabice a nepustím ji ven, stane se z ní královna?

Doplňuji:
A když mám budku a chci aby mi tam bydlely včely, jak to udělám?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Stane se z ní mrtvá včela

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ne, poněvadž se již "narodila" jako dělnice a má zakrnělé pohlavní orgány.
Doplňuji:
Zato se jí ale vyvinuly orgány jiné, byla jí stanovena životnost atd.
Více http://vcely.euweb.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Nestane, teprve díky mateří kašičce, kterou matka od dělnic při svém vývoji a po zbytek života dostává a také speciální buňce „matečníku“ ,který je otočen svisle „směrem dolů“ se vylíhne včelí královna.

Doplňuji:
K chovu včel potřebuješ mít speciální příbytek pro včely - včelí úl. A můžeš dostat i příspěvek od státu.
http://cs.wikipedia.org/…

Zdroj: http://www.krkonossky-med.cz/i ndex-3.html


Avatar uživatele
Zlatý

Se včelami, natož s jejich královnou bych si moc nezahrával. Hlavně proto, že veličenstvo se nechává oplodnit jednou za život. A kromě toho její poddané trubce na podzim vyženou z úlu a tito bídně zahynou hladem a zimou. Na jaře si pak vychovají nové a v plné síle pro novou královnu. Mohlo by se to zalíbit i některým manželkám.!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

beer

Ke tvému doplnění"
"K založení chovu včel je třeba získat včelstvo, oddělek, případně roj. Z důvodu nebezpečí zavlečení některé nákazy doporučuji získat včely od chovatele z okolí. Trvalé přemístění včelstev v rámci naší ZO musí být uskutečněno pouze se souhlasem zdravotní komise za podmínky, že jde o přemístění mimo období nařízeného vyšetření nebo léčebné ošetření a jedná se o včelstva, která byla prokazatelně vyšetřena. V případě přemístění včelstev mimo rámec naší ZO musí chovatel včel předem vyžádat souhlas Krajské veterinární zprávy. K přesunu včelích oddělků platí stejná pravidla jako při přesunu včelstev. Pro začínající chovatele v žádném případě nedoporučuji zahájit chov osazením roje neznámého původu nebo divoce žijícího včelstva, tyto je nařízeno utratit viz nařízení KVS 03/2008."
http://www.vceliweb.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Takže to nejde si jich někde pár vodchytit do petlahve a pak je fouknout do úlu? Nebo jakej je rozdíl mezi tím oddělkem a od včel který si odchytím z kytek, něco by mi tam chybělo jo, nějakej typ panďuláka, to na kytkách jsou jenom dělnice a to by nešlo jo?

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Bolaku, včelařství je celkem věda a musím říct, že dost zajímavá a nenudná. Začni nějakou odbornou literaturou :-)

Avatar uživatele
Zlatý

beer

"Oddělek vznikne tak, že do nového úlu vložíme několik plástů (na rámkové míře 39x24 se dávají dva až tři) z už existujícího včelstva. Aspoň na jednom plástu musí být dělničí plod, a v co nejnižší fázi vývoje (pouze vajíčka, nebo úplně nejmenší červíci). Zbytek nového úlu doplníme prázdnými rámky (resp. s mezistěnami). Do nového úlu poté ještě smeteme nebo sklepneme včely z několika dalších plástů zdrojového úlu, a nový úl potom zavřeme - celý, včetně česna. Chybějící plásty ve zdrojovém včelstvu nahradíme prázdnými rámky (s mezistěnami, nebo s číkoli jiným, jak jsme zvyklí)."
Vše je přehledně tady http://www.domaci-vcelarstvi.c z/…

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Takže tím je moje následující předpřipravená otázka (a když si chytnu ten oddělek, jak zajistím že mi neutečou? přece oni se orientujou podle nějakýho toho valčíku nebo co, tak jak zajístím že to včela vodtancuje dobře, a nepoletí zpátky k tomu starýmu úlu ze kterýho jsem ji odkrojil?) bezpředmětná. Oddělek jsou tedy malý včely, protože kdyby byly starší, tak už by měly v hlavě pozici toho původního úlu, a na novej úl už by se už nemohli naučit, protože by lítaly pořád na původní pozici jako poštovní holub, chápu to dobře?

Pak by mě teda ještě zajímalo, kdo naučí ty první včely tancovat? Přece ty nový včeli se učej pozici úlu tancováním od těch starejch včel, ale kdo naučí ty původní včely tancovat?

A je ten tanec nějakej univerzální pro všechny včely na zeměkouli? Chci říct, kdybych měl malou nevyvinutou včelu třeba z nějakýho úlu v jižní americe, a dal k ní českou včelu z prahy aby ji naučila tancovat, doletěla by do domácího úlu ze kterýho pocházela ta pražská včela? Ten tanec se orientuje podle nějakejch GPS souřadnic, hvězd, magnetickýho pole, nebo přes kterou substituční šifru se ta poloha převádí do včelích pohybů?

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1222
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.