kurec

Když zavřu oči vidím to stejné jako člověk s uplnou slepotou?

Nejlepší odpověď
marci1

Ne. Mnoho lidí, když se pokoušejí představit si, co by viděli, kdyby oslepli, jednoduše zavře oči. Ale i se zavřenýma očima stále vidíte černotu. Ti, kteří jsou slepí od narození a nemají žádné vizuální vjemy, nevidí ani černě, ani bíle – nevidí nic. Abyste to pochopili, představte si, jak to „vypadá“ vzadu na Vaší hlavě. 🙂
https://cooper­vision.cz/blog/co-vidi-slepi-lide%3F

Další odpovědi
led

Nie, vy si premietate v tých zatemnených očiach obrazy z pamäti. Rodení nevidiaci nepoznajú farby, perspektívu a tvary vzdialených predmetov.

Kepler

marci: ten příměr o tom „jak to vypadá vzadu na vaší hlavě“ není moc dobrý. Vím to docela dobře i bez použití dvou zrcadel. S využitím hmatu a chvatů si sjedu kombajnem značky Remington hlavu i vzadu a navíc jsem tak zjistil, jak hrbolatou lebku mám. Lepší příměr by mi přišlo: zkus popsat slepému barvy!

cochee

Já bych to zkusil jinak: představ si, že slyšíš končetinami, jako některý hmyz například (sarančata třeba). Normální člověk si to asi představit nedokáže, protože sluchový vjem mu prezentuje ucho s hlavou. Zrovna tak si nedokáže slepý (od narození) představit vjem zrakový.

Kepler

Taky pravda. Ryby vnímají okolí taky jenom postranní čárou na těle a pak ještě čichem. Takže kde je voda kalná, zrak je jim k ničemu. Zrovna tak i netopýři, to zase mají echolokaci