simonka

Když zaměstnavatel dá výpověď z organizačních důvodů – zrušení části zařízení, co všechno musí dodržet??

Když zaměstnavatel dá výpověď z organizačních důvodů – zrušení části zařízení, ale ve smlouvě je par. 49 bez nároku na odstupné a důvod není vůbec uveden?? moc děkujeme za odpověď.

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý den, Simonko,

to není výpověď, ale dohoda o rozvázání pracovního poměru.

Jakmile byste ji podepsala, platilo by, že jste pracovní poměr
ukončila dobrovolně dohodou → bez nároku na odstupné a navíc
s nárokem pouze na krácenou podporu v nezaměstnanosti.

Jestli takto skončit nechcete, nepřistupujte na návrh zaměstnavatele!
Není to Vaše povinnost.

Více jsem Vám napsala u Vaší druhé otázky:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-postupovat-pri-ukonceni-hlavniho-pracovniho-pomeru-dohodou-zamestnavatelem-ale-jednostranne
_____

Příště prosím uvádějte všechny informace v jednom vlákně. Odpověď
je pro mne jednodušší, když nemusím „listovat“ v několika panelech.
[Můžete doplnit (upravit) otázku nebo pokračovat dole pod ní v diskuzi.]

Další odpovědi
led

Ide jemne povedané o podvod voči zamestnancovi.
Ak zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď z organizačných dôvodov, nemôže použiť § 49, ktorý je dohodou o rozviazaní pracovného pomeru
"§ 50
(1) Výpověď z pracovního poměru musí být písemná, jinak se k ní nepřihlíží.
(2) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52.
§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

  1. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  2. přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  3. stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,"

Toto by mohol byť váš prípad
… § 52 pokračuje ďalšími oprávnenými dôvodmi „písmenami“

Zdroje:
Zákoník práceČÁST DRUHÁHLAVA IVDíl 2Dohoda
Dohoda o ukončení smlouvy
§ 49
(1) Dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na rozvázání pracovního poměru, končí pracovní poměr sjednaným dnem.
(2) Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být písemná.
(3) Každá smluvní strana musí obdržet jedno vyhotovení dohody o rozvázání pracovního poměru.
http://zakony­.centrum.cz/za­konik-prace/cast-2-hlava-4
Zákoník práceČÁST DRUHÁHLAVA IVDíl 3
Díl 3Výpověď, výpovědní doba a výpovědní důvody
Výpověď z pracovního poměru
http://zakony­.centrum.cz/za­konik-prace/cast-2-hlava-4-dil-3
Výpověď pro nadbytečnost: Kdy je oprávněná, kdy ne. A jak se bránit
http://www.pe­nize.cz/pracov­ni-pomer/305506-vypoved-pro-nadbytecnost-kdy-je-opravnena-kdy-ne-a-jak-se-branit
Nárok na odstupné při výpovědi 2017
https://www.ak­tualne.cz/wiki/fi­nance/narok-na-odstupne-2013-pri-vypovedi/r~i:wi­ki:3550/?redi­rected=14910734­24