Pruzkumnik

Když vystřelím šíp u rovníku proti rotaci země, šíp jsem urychlil nebo zpomalil?

Stojím na rovníku, země se semnou otáčí určitou rychlostí a já vystřelím šíp proti té rotaci, urychlil jsem tedy ten šíp a nebo zpomalil?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Rychlost je RELATIVNÍ fyzikální veličina, dokud nedefinuješ inerciální vztažnou soustavu, nemá smysl pokládat takovou otázku. (Přichází v úvahu odpovědi urychlil, zpomalil, rychlost nezměnil, tak proto.) ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Vůči povrchu země nebo vzduchu se rychlost nezmění, vůči tělesům v kosmu takto poletí trošku pomaleji.

Funna

teoretická rychlost šípu je stejná…pokud ji ale budeš definovat proti bodu na zemi, bude rychlejší, než kdybys ho vystřelil na východ…pokud to není příklad z fyziky, tak je to zanedbatelná veličina…