Shadow

Když vypnu lampičku přestane mi nachvilku fungovat podsvícená klávesnice připojená k noťasu. Jak je to možný?

Mám lampičku se žárovkou 25W a noťas neni vůbec zapojenej do elektriky, kabely se tak nedotýkaj.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zkus dát dál od sebe kabel od klávesnice a kabel od lampičky, nebo vysleduj do jaké vzdálenosti kabelů to dělá. Jedná se o elektromagne­tickou indukci, která vzniká při vypnutí nebo zapnutí lampičky. Tím se naindukuje do kabelu klávesnice určité napětí, které naruší její funkci.

Shadow

No, tohle to dělalo když ty dva kabely byly od sebe asi půl metru minimálně. Trochu jsem to přezapojoval a už to neblbne. Nicméně mě z hlediska fyziky zaujala ta elektromagnetická indukce, co to vlastně je a jaa to funguje?