Avatar uživatele
jjj123456789

Když Východočech řekne Budu vařit dýl, znamená to, že bude vařit později, nebo delší dobu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, zzzzz před 3492 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Podobná otázka na rozdíl mez významem příslovce déle a dýl už zde byla. Přijdu dýl = přijdu později je nespisovný čechismus.

Déle = 2. stupeň od příslovce dlouho. Třeba dnes jsem zde byla dlouho, zítra bude déle, nespisovně dýl.

Budu vařit dýl = déle, tj. delší dobu.
Přijdu dýl = nesprávně, patří přijdu později.
--

Když jsem poprvé slyšela od známé omluvu, že „přijde dýl“, tak jsem ji opravovala, že snad později.

Chápu, že když někdo někam půjde dýl, než předpokládal, že přijde později. Ale přijít dýl se mu zřejmě nepovede, záleží na tom, s kama je. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

„Dýl“ ve významu ´později´ je natolik oblíbená zpotvořenina, že ji můžeš slyšet leckde…
Lepší, než ´tvá´ věta, by bylo třeba – „dej ten lavičník na hrádě dýl“ – to už vědí jen ´modří´…
😁
Ale co mne ´sejří´, je západočeské ´někoho něco´ – „Pepovo ponožka“ – to je zvěrstvo…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jita Vava

Opravdu jako Východočeška používám „dýl“ namísto později. Manžel Moravák jen nechápavě kroutí hlavou 🙂.

Takže: Budu vařit dýl = budu vařit později.

Pokud bych chtěla říct, že budu vařit delší dobu, použila bych asi, že budu vařit dlouho.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kubik!

Nevím proč východočech, já jsem západočech a tento tvar tu používáme pořád…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Asi jak kde… Na Moravě to obvykle znamená později, ve Středních a Jižních Čechách spíš déle…

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Úúúfff – jako Moravák se musím ohradit – „dýl“ na Moravě znamená déle, nikoli později…

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Vážně? A já jsem byl přesvědčen, že tohle mám právě z Moravy. Když si vzpomenu, tak to ještě ráno ověřím u ženy 😉

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Dýl je delší dobu, později se řekne potom, pak neotravuj:-DDD Jsem z Moravy:-)

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

😉
Já su z Moravy – a s tímto jsem se potkal až u ženy, tedy – bývalé, v JČ a u jejích setřenic z VČ.
😉

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Já ze severní Moravy a potvrzuji nepoužívání. Když jsem to slyšel poprvé, málem mě oplachovali.

před 3492 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Cestování