Altair-AC

Když v sebeobraně zabiji toho, kdo mě napadl, hrozí mi pak něco?

Je to trochu stupidní,ale to já jsem taky.

Nejlepší odpověď
Drap

Můžeš se bránit pouze přiměřeně.Blíže to zákon neurčuje a následně to určí soud

Další odpovědi
Klaproth

Hrozí i nehrozí. To se řeší případ od případu a obecně se nedá odpovědět.

Smlouvyzdarm

Vážení,
když dovolíte uvedu vše na pravou míru. V trestní zákoně je ustanovení § 29 nutná obrana (dříve §13) viz citace ze zákonyprolidi.cz

Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
konec citace.

Hovoří se tam, že nejde o nutnou obranu pokud tato byla ZCELA – ZJEVNĚ – NEPŘIMĚŘENÁ. Z toho vyplývá, že pokud bude obrana nepřiměřená nebo dokonce i zjevně nepřiměřená, pořád Vás za to ještě nebudou soudit. Druhou věcí je posouzení všech okolností. Vy budete mít třeba jen zlomek sekundy, ale oni se v tom budou šťourat třeba celé měsíce. Vliv hraje také skutečnost, že máte třeba 150cm a nebo jste bývalý, dvoumetrový státem vycvičený zabiják, nebo např, že jste skvělý střelec a ustřelíte mu ze tří metrů hlavu a naopak pokud mu třeba vyrazíte zbraň a nikdy jste nestřílel, tak může být i ustřelená hlava ze tří metrů OK....... Prostě posuzuje se co hrozilo, jaký jste způsobili následek a samozřejmě jaké byly Vaše schopnosti věc vyřešit.
Jo a jak tam někdo zmiňujete, že i policisté si rozmýšlejí jestli použít zbraň. Jejich použití zbraně se řídí jejich služebním zákonem. Dovolím si jednu perličku na závěr nevím přesně jaké je znění současného ustanovení pro použití zbraně, ale dříve tam bylo, že policista je povinen co nejvíce šetřit život a zdraví osoby proti které zakročuje. Nic méně v rámci výcviku se používají a i dříve používaly tzv. dvojvýstřely....... a přitom by třeba stačil jen jeden. (Stačí prostřelit jedno koleno – nemusí mít díru v obou.) V každém případě v případě zcela zjevně nepřiměřené obrany je zde polehčující okolnost dle § 33 odst. 1 písm. f TZ
Mějte se
Jarda

autacek

Pokud ho zabiješ přiměřeně druhu napadení, tak jsi z toho, při troše většího štěstí, venku.

Jiří Bohumil

Velmi zjednodušeně. Proběhne vyšetřování a musíš prokázat, že šlo o „přiměřenou obranu“, pak jsi z toho venku. Pokud to není jednoznačné (ozbrojený útok), tak s tím bývají dosti problémy. U obyčejné „rvačky“, beze zbraně u útočníka, by jsi se z toho dostával poměrně těžko.

pepe88

Je to hodně složité,proto se nekteří policisté rozhodují mám střílet nebo nemám střílet,a když střílí tak je soud jestli měl právo střílet nebo ne.

lota

Bohužel ano