Avatar uživatele
Zlatý

Když už někdo dojede v jednosměrce v protisměru až ke křižovatce (neznačené) a zleva jede auto, má přednost zprava?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Je to zvláštní případ, běžně se takto nejezdí.
U každé křižovatky je podle frekvence provozu přizpůsobené dopravní značení. Buď světelnými signály, dopravními značkami upravujícími přednost anebo je křížovatka bez značek a přednost je dána obecnou úpravou - zprava.

To, jaká se na tebe vztahuje "přednost" se ovšem nikdy nedozvíš, neboť značky jsou otočené.

Řidič jedoucí správným směrem blížící se ke křižovatce která je řízena obecnou úpravou - tedy předností zprava - by byl v případě nehody spoluviník, pokud by tobě řidiči jedoucím v protisměru nedal přednost zprava. Ty bys dostal sankci za jízdu v protisměru a on za nedání přednosti.

Nelze se vyvinit tím způsobem, že bude tvrdit, žes tam neměl co dělat. Stejně jako není automaticky viník nehody ten, kdo je pod vlivem alkoholu nebo ten, jehož auto mělo absolutně sjeté gumy. Pokud se na tebe vztahuje povinnost dát přednost v jízdě, pak nerozlišuješ řidiče pod vlivem, řidiče s vozidlem ve špatném technickém stavu - musíš dát přednost všem - i výše jmenovaným.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

měl by mít, nakonec jednosměrka je označena až za křižovatkou, takže auto zleva nemůže vědět včas, že je to jednosměrka pokud to tam nezná. mě se to stalo podobně. vyjel proti mě z jednosměrky a já odbočoval doleva. on věděl, že jede špatně a zastavil. já věděl, že tam nemá co dělat, tak jsem ho nepustil.


Avatar uživatele
Zlatý

Podle mě přednost z prava nemá a mel by v případě srážky průser. Můj názor. To jestli nevidím značku jednosmerky a automaticky davam přednost z pravá a tím náhodou zbraním srážce, je podle me věc jiná. Taky tu značku vidět můžu a nebo to tam dobre znát a vědět, ze to je jednosmerka a žádné auto z toho smeru nepredpokladat. Mam za to, ze se tomu říká "místní znalost" a da se na ni odvolávat.


Avatar uživatele
Stříbrný

nejde obecně odpovědět, dejte přesné GPS místa.
Klidně to může být tak i tak.


Avatar uživatele
Stříbrný

to těžko, v jednosměrce v protisměru nemá co dělat a ještě aby měl přednost.


Avatar uživatele
Pokročilý

I když je to nestandardní situace, a přestože řidič jeducí v protisměru nejspíš páchá přestupek, tak i tady platí "přednost zprava" a v případě srážky je vinen řidič jedoucí z zleva. Ten co jede v protisměru zaplatí "jen" pokutu za jízdu v protisměru. Hustili nám to do hlavy v podnikové autoškole Dopravního Podniku, takže informace je přímo od profesionálů.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

lukas.zmizik

Doplnění:
Jinak se vždy bude míra zavinění zkoumat individuálně. Je to stejný případ, jako když tě nabourá náklaďák který jede po komunikaci, na které platí zákaz vjezdu nákladních automobilů. Taky tam sice nemá co dělat, ale pokud je na hlavní - seš povinen mu dát přednost.

Že pojede auto v protisměru je málo pravděpodobné - ale že tam pojede cyklista, a víme že cyklistům jsou mnohdy dopravní značky ukradené a tohoto cyklistu můžeš klidně srazit ... a co pak ?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

cukrar: nemám GPS, ptám se obecně

Avatar uživatele
Stříbrný

cukrar

bolak, obecně nelze odpovědět, páč se bude vždy vycházet z konkrétní situace. Nelze přeci dopředu sdělit, že když jeden poruší předpis a já do něj vrazím, tak stejně za to může on.
Přednost nemá.

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 742
Stříbrný cukrar 690
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 478
Zlatý Kepler 299
Bronzový kapitán 297
Stříbrný honza19hk 286
Zlatý Lamalam 259
Zlatý venkovan 246
Zlatý Hlada 233

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.