Když už ČR má v cizině svoje lodě, vojenské (lékařské) mise, měla nebo má i svoji kolonii?

Nejlepší odpověď
annas

Jak se to vezme.

České země a kolonie

" Středověká kolonizace – Přemyslovská kolonizace českých zemí ve 12.-14. století spolu s těžbou stříbra založila moc českých králů a název Kolín je odvozen z latinského colonia."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kolonie

Československé kolonie – fantazie, nebo realita?

O tom, co mohlo být a nebylo je možné si přečíst v článku , který napsal Lubor Falteisek

České Togo v černé Africe?

"Nápad, že bychom se po skončení 1. světové války měli podílet na rozdělení kolonií poraženého Německa. Jako nejvhodnější se zdálo být třímilionové africké Togo, a tak se z Německého Toga mělo stát České Togo. Když se o tom začalo psát v domácím tisku, ozývali se první zájemci o přesídlení do této země ležící v Guinejském zálivu. Nakonec ale mandátní správu nad Togem získala Francie a zčásti Británie a sen o černošském kousku Československa se rozplynul.

Češi kolonizovali Tahiti, ale okolnosti rozhodly jinak

Málo je známo, že máme pořádný kousek mořského dna v Tichém oceánu. Získali jsme ho jako členové mezinárodní organizace Interoceanmetal a jde o více než 12 000 km2 u ostrova Clipperton. Zatím by to sice bylo nerentabilní vzhledem k hloubce a složité dopravě, ale jednou tam možná budeme těžit nerostné suroviny."

http://www.nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=600

Další odpovědi
gecco

Ne, ČR (ČSR, ČSSR, ČSFR…) nikdy nebyla kolonizátorem…
😉

led

Česká republika ani jej predchodci (od roku 1918) si nikdy nenárokovali a ani nemali
„zvrchovanosť nad územím a jeho obyvateľmi mimo vlastných hraníc za účelom zlepšenia vlastnej ekonomiky prostredníctvom využívania domorodých prírodných zdrojov, pracovnej sily a miestneho hospodárstva.“ (citácia viď definícia kolonializmu).

anonym

Nenene.

Klaproth

Ano, v minulosti se Češi pokoušeli kolonizovat Slovensko.

led

Klaproth, vaša odpoveď nie je presná. Bolo tak v časoch stredoveku, keď vladári bojovali v Europe nie o koloniu, ale o dobytie územia „na večné časy“ a rozšírenia si tak svojho územia.
Ale otázka znela na Českú republiku, nie České kráľovstvo