lukas.zmizik

když uvidím sebevraha, jsem povinen mu zabránit v sebevraždě nebo mu ji rozmluvit alespoň do příjezdu policie?

Protože já mám problém s tím, že když s lidmi mluvím, tak chtěji spáchat sebevraždu i když to původně neměli v plánu…obávám se, co by se stalo, potkat regulerního sebevraha.

Máte alespoň někdo předem připravena nějaká univerzální slova a filosofická fakta pro případný styk se sebevrahem?

Nejlepší odpověď
zjentek

nemáme fašismus, takže rozmluvit mu chování, názor nebo rozhodnutí nemůžeš, pokud je sebevražda legální, ne ilegální. Ale řekni mu ten příběh o těch lidech, co se vždycky zabijí po konverzaci s tebou ..určitě to veme kontraefekt ,)

Další odpovědi
anonym

V případě, že uvidíš osobu, která bude budit dojem, že se jedná o potenciálního sebevraha, tak jsi povinen volat policii. Zakročit by ses pokoušet rozhodně neměl, a to právě z toho důvodu, že neodborným přístupem bys mohl celou situaci pokazit.

Lukáši, na Tebe si bude dobré dát pozor. Kdyby na mne přišly nějaké chmury, tak napiš předem, kde se hodláš vyskytovat. ☺☺☺

anonym

Ano – sebevražda je trestný čin a pokud o ní (o přípravách na ni) víš předem, jsi povinen jí zabránit – jinak bys mohl být stíhán za spoluúčast na trestném činu.
Nemám – pro případnou rozmluvu s potenciálním sebevrahem – připraveno nic, i když jsou slova a fakta, která se přímo ´nabízí´.
BTW – …„když s lidmi mluvím, tak chtěji spáchat sebevraždu i když to původně neměli v plánu“… – nádherná formulace, působíš jako katalyzátor sebevražedných choutek? 😉

Jsemtady

Nejsi odbornik ani psycholog a zda se opak, volej 112 tam ti poradi. Mno pokud po hovoru s tebou chteji spachat sebevrazdu tak nejspis i ty trpis nejakou poruchou vyhledej psychologa.

IK

Moje univerzální slova pro tebe by byla, že riziko zbabrané sebevraždy skýtá nucený pobyt na psychiatrii, či navíc předcházející pobyt v nemocnici za bolestivých okolností, nechutné obličeje příbuzných kteří se snaží dostát své morální povinnosti přivézt tě k lepšímu pohledu na svět a nijak nezlepšený předchozí mizerný stav věcí. Myslím že tato volba je příliš nešťastná aby přinesla alespoň ono vysvobození z nechtěného života. V případě že existuje život mezi životy, dozvíš se že pozůstalí tě označí za problémového, slabého, nešťastné stvoření a budou tě litovat do rozbolení hlavy.
Na jinou stranu není to ani hrdinský čin, ale spíš zbabělý útěk.
Pokud se člověk nedokáže poprat s životem, jak se dokáže vyrovnat s marností ukončení života? Přesto jsem potkala mladého muže, jehož sestra se zastřelila z nešťastné lásky a on ji uctíval jako hrdinku. Já bych ji spíš litovala jako slabomyslnou i když je láska velmi ceněná, zabít se pro lásku je více než o lásce o ponížené sebelásce. Bolest a ponížení které člověk nemůže unést, nebo jiná bezvýchodnost je značně velká orientace na vlastní osobu. Z toho vyplývá prázdnota a určitá slepota k možným velmi prostým řešením. Takže jako poslední radu bych ti dala abys dělal něco užitečného a sebevrahům se na míle vyhýbal 🙂
Doplňuji:
Je to vážně blbá společnost.