Skinn3r

Kdyz spadne predmet kam by dopad ?

Kdyby nijak neinterakoval s prostredim dopad by do prostred zeme a tam by se zastavil nebo by propad zemi na druhou stranu . A proc by se tak stalo ?
Doplňuji:
A to by tam kmital do nekonecna nebo by se ustalil po urcity dobe ? A jeste kdyz uz tu mam otazku s gravitaci tak pusobi na nase nohy vetsi gravice nez na hlavu tim ze je vys nebo naopak a nebo je gravitace stejna ? Spis co je gravitace pokud einstein vysvetil ze neni rozdil mezi gravitaci a zrychlenim tak vlastne objekt spis jen pada a neni nicim pritahovan a graviton tim padem neexistuje ani zadna gravitace s myslim ne ?

Nejlepší odpověď
arygnoc

preletel by stred Zeme (zotrvačnosťou), na povrchu by sa zastavil a padal by nazad (ak pominieme všetky vonkajšie vplyvy) – vzniklo by nekonečné kyvadlo.
Doplňuji:
Ak ostaneme u predpokladu, že NIČ na predmet nebude pôsobiť (okrem gravitácie), bude tam lietať do nekonečna (čo samozrejme prakticky nie je možné).
Nerád by som pánovi Einsteinovi fušoval do jeho teórie, ale v stručnosti:
gravitácia nie je prejav hmoty, ale jej vlastnosť. Podobne ako priestor (ktorý zaberá) a čas (v ktorom sa vyskytuje) – jedno bez druhého nemôže byť.
Keďže Einstein (a ani my dnes) nemáme jednoduché prirovnanie, použil na prirovnanie zrýchlenie (zotrvačnosť), ktoré sa PREJAVUJÚ podobne ako gravitácia.

Viac prípadne v diskusii.

Další odpovědi
anonym

Ačkoliv tu otázka již byla, arygnoc popsal vysvětlení dostatečně za předpokladu dvou teoretických premis:

  1. V reálu nelze provrtat zeměkouli skrz naskrz
  2. Pád modeloval ryze dle fyzikálních zákonů bez ostatních vlivů, které by ale neměly zásadní dopad.

P.S. Diletantská domněnka, že fyzikální zákony přestávají platit pod zemských povrchem, je zcela nesmyslná a primitivistická, a je na úrovni středověkých církevních dogmat, za jejichž vyvracení církev upalovala.

Mapel

Gravitace nemůže končit pod povrchem. Potom by se nám vylila voda za studní a podzemská jezera by neexistovala a v podzemních jeskyních bychom se vznášeli.

Jelikož se jedná o velice akademickou otázku, tak to arygnoc popsal dobře.

Amie

Moment mě něco říká že gravitace končí pod zemským povrchem. Sice se to bere jako do jádra ale jak jsou ty různý vrstvy…

nebo to souvisí s jinou přetažlivostí z fyziky?