zjentek

Když sousedovi ve větru uletí části stodoly a rozmlátí mi novou zimní zahradu, můžu žádat náhradu po něm?

Právě koukám, že ta jeho „zřícenina“ stojí ob jednu zahradu jihozápadním směrem, takže jsem „přímo na ráně“ ;q

gecco: řekněme, že pojistku nemám, zato mám v „dráze po větru“ 50 čtverečních metrů termoizolačního skla- vzdálenost 23m- takže „na dostřel“
..můžu později, se zbytky jeho stodoly v mé verandě, po něm požadovat úhradu škody?
A pro další, kdo by mi chtěli napsat něco o mý pojistce- už mi to prosím nepište, dík, zduř

Nejlepší odpověď
ReHu

Předpokládám, že náhradu budeš žádat po pojišťovně, u které máš pojistku a pojišťovna následně bude nebo nebude vymáhat škodu po sousedovi.
Třeba má pojistku a budou to řešit pojišťovny mezi sebou, pokud ji máš.
><><><><><><>­<><><><><><><><><><><
Pokud poj.nemáš, pak náhradu požadovat můžeš.
Bude na sousedovi, jak se dohodnete.
Nebo na právnících, když se nedohodnete.

Další odpovědi
gecco

Můžeš – pokud se nedohodnete, pak v občanskoprávním sporu…
Ale bez podrobných znalostí pohromy, kterou teprve očekáváš, je těžké říct, zda bys byl úspěšný…
___
Základem je dobrá pojistka – a pak ať se sousedem dohaduje, kdo chce…
😉
_____________­_________
Zjentku – pokud máš ´skleník´ takto na ráně, je pojistka opravdu tím základem…
Ale OK – už ji nebudu zmiňovat…
😉
Pro případný občanskoprávní spor (vymáhání náhrady škody) by bylo nejpodstatnější prokázat, že (či zda) soused mohl škodě zabránit…

lexx

to už záleží na šikovnosti advokáta, proberte to spolu

jmhad

Pochopitelně že ano. Obřanský zákoník tak stanoví ve své čtvrté části, paragraf 2894 a následující, popř. lze užít i § 1721 a následující. jmhad @ seznam.cz

lota

Logicky ano, prakticky to bude horší.