ahhre

Když si půjčím např. hypotéku, banka může pak libovolně zvýšit úrokovou sazbu?

Když si půjčím např. hypotéku, banka může pak libovolně zvýšit úrokovou sazbu – kolik budu splácet za měsíc?

Nejlepší odpověď
Rokio

Ne během fixačního období.

Další odpovědi
Pepa25

Hypotéky mají obvykle období, po které je úroková sazba fixní, beze změny. Může být od 1 roku až do 10–15 let.

Dochy

Kdysi mám pocit, že to tak nějak snad i bylo.

V současnosti máš standardně fixační období, které Tě před něčím takovým chrání. S bankou vlastně uzavíráš smlouvu na dobu určitou s právem na prodloužení. Před koncem doby fixace (běžně 3 či 5 let, ale může být i jiná, běžné nabídky jsou asi od roku do 10 let) dostaneš od banky návrh nových podmínek a buď na ně přistoupíš, nebo si sjednáš lepší podmínky u jiné banky a bez sankcí refinancuješ.