Drap

Když si někdo nechá pro groš koleno vrtat, nehrozí v těchto mrazech že mu omrzne ?

Doplňuji:
Obdobná je situace s tím, co jinému jámu kopá. Protože je hluboce zamrznuto, jámu nevykope a logicky nemůže do ní ani spadnout.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Určitě ne , co by dneska s grošem kdo dělal?

Další odpovědi
anonym

Hanulko,za groš – kudla!

IK

Rozhodně.
Zejména když už prodal topení nebo dokonce byt.

Škudlit se nevyplatí nejdřív na zdraví.
I když otázka měla pobavit, mám dva staré rodiče, pro které byla skromnost ještě dobrá vlastnost, takže „neutrácejí“ za věci co by měli.
Při důchodu je to těžké, ale výše konta na tuhle „dobrou“ vlastnost nemá žádný vliv. Roky jsem se snažila vysvětlit že termostat je od toho aby udržoval stálou teplotu a vypnutím topení nic neušetří protože stěny prochladnou a výsledně musí topit víc…
Máma začala skutečně topit až když zhubla a byla jí taková zima že si myslela že už brzy umře.
I když s lakomostí to nemá nic společného, pochybuji že tohle úsloví vzniklo ze skutečně provrtaného kolene. Zdá se mi, že jen ze závisti že se někdo nepodělí, ze starých příběhů o lakomcích byla kladná postava chudák.
Doplňuji:
Z druhé situace „kdo jinému jámu kopá“ vyplývá že v zimě si člověk může dovolit víc neboť mu následky nehrozí, ale musí se víc snažit hledat alternativní postupy.

tom004

Jsi si jistý,že myslíš to koleno? Přece jenom,vrtat koleno přes kalhoty? 🙂

venkovan

Groš dneska má možná zajímavou sběratelskou cenu.
Kdože a kdeže chce vrtat koleno?

Děda Louda

Když si zašpuntuje vstupní a výstupní otvor, aby uvnitř nenastal průvan, omrznutí nehrozí. Vzduchový sloupec vyplňující takto vzniklou dutinu vytvoří naopak velmi účinnou tepelnou izolaci.
S chutí do toho!