ShyDoe

Když si dělám odvar nebo nálev z bylinek, tak se mi ty cenné léčivé látky vysokou teplotou zničí, nebo ne ?

Chci se zeptat, když si dělám bylinkové odvary nebo nálevy za účelem z nich dostat léčivé látky, tak si tím moc nepomůžu, když se většina látek ničí při teplotě nad 45 stupňů… ta proč se to vůbec dělá ? A jak jinak dostat z bylinek jejich látky ? Děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že příprava bylinkových čajů se liší podle druhů bylin a znát, co která bylina vyžaduje. Řídit se návodem. Určitě se látky nezničí, jinak by bylinkové čaje byly zbytečné. Další možnost naložit do lihu.

Kniha Lékárna na dosah ruky (kolektiv) poskytuje informacie o léčivých bylinkách, jejich užívání i přípravě.

Např. listy břízy – sekaná droga se spaří vařící vodou a necha 10 minut vyluhovat, scedí se a pije 1× denně. Třeba u pelyňku, lipového květu, listů kopřivy se dělá nálev,. U tvrdých druhů – odvar atd.

  1. Výluh – zalít vlažnou vodou a nechat vyluhovat při popkojové teplotě stanovenou dobu – od 30 minut do několika hodin. Pak se výluh scedí a užívá podle předpisu.
  2. Nálev – jemně řezaná nebo rozdrcená droga se přeleje předepsaným nožstvím vařící vody, přikryje se a ponechá vyluhovat. Doba vyluhování může být deset až čtyřicet pět minul. Pak se scedí a užívá podle předpisu.
  3. Odvar – jemně řezaná nebo rozdrcená droga se přeleje studenou nebo horkou vodou a vaří stanovenou dobu. Během varu má být nádoba přikrytá a odpařená voda se dolévá. V některých případech se směs drogy a vody přivede do varu, pak se odstaví a nechá stanovenou dobu vyluhovat. Připravený odvar se scedí a užívá.

Další odpovědi
gecco

Záleží na tom, co chceš „z bylinek dostat“…
Některé látky neničí ani var…
😉
Ale dělají se i výuhy vlažnou vodou, alkoholem, tukem…

RyuzakiKate

Jup, jak říká gecco, alkohol na různé esence, tinktury a pro konzervování, tuk pro masti, výluhu za studena se říká macerát, cukerné roztoky jsou sirupy a po vyluhování je to právě odvar. Některé oleje se lisují za studena – aby v nich zůstalo co nejvíce cenných látek (taky jsou pak drahý, žeáno). Kdyby se ty látky, které potřebujeme dostat do sebe, zničily při zalitím, tak by asi bylinné směsi neprodávali v lékárně a podobně ;) Ale jinak se zachází s čaji.. pokud bys zalila zelenej stovkou, tak ho úplně zčubíš a ještě bude hnusnej..
.. zabývala bych se spíš tím, že i ve vařící vodě jsou bakterie.. :P třeba na tom budou mít taky nějakej podíl… ;)

dr.luha

Je zjištěno, že průměrné ztráty jsou asi 80%. U některých látek třeba třeba menší, u jiných až 100% ztráta. Pro zachování max. účinnosti se musí dát čerstvý, nakrájený materiál do lihu (na 14 až 30 dní). Sušenkama se moc léčit nedá, (říkáme tomu podpůrný léčivý účinek)