anett_011

Když si člověk objedná přes internet třeba cigarety, potřebuje pak občanský průkaz, když mu balík přinese pošta?

Odpovědi
Gonfaloniér

Ano. Vztahuje se to na tábakové výrobky a alkohol. Zajímavé je, že se to nevztahuje na nákup ze sexshopu (tedy prý :D), i když tam můžeš asi od 15, tak asi proto věk nezjišťují.

annas

Musíte se registsrovat, e-shop prověřuje věk předem.

"Každý kdo si bude chtít zakoupit kuřácké potřeby jako jsou bylinné blunty, skleněné bonga a další příslušenství k nim bude povinen nám dokázat svou plnoletost.

Zákon vyžaduje po prodejcích skrze e-shop prokazatelné a jednoznačné ověření věku zákazníka ještě před provedením objednávky.

Přesné znění zní „Tabákové výrobky, kuřácké pomůcky, bylinné výrobky určené ke kouření a elektronické cigarety lze prodávat prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let; za tím účelem musí být prodejce těchto výrobků prostřednictvím prostředku komunikace na dálku vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele (dále jen „systém ověřování věku“).

Prodejce je povinen v okamžiku prodeje ověřit, že kupující spotřebitel není mladší 18 let“. To tedy znamená, že každý kdo si bude chtít zakoupit kuřácké potřeby jako jsou bylinné blunty, bongy a další příslušenství k nim bude povinen nám dokázat svou plnoletost (viz zákon č. 65/2017 Sb. §6 odst. 1).

V kamenných prodejnách není kontrola věku nic nového a téměř nikdo se už nad prosbou o ukázání občanského průkazu nepodivuje. V případě online prodejen je toto však úplná novinka v České republice a v případě nesplnění některé z povinností tohoto zákona hrozí prodejci pokuta až do výše 800.000 Kč."

https://www.we­edshop.cz/blog/zpu­sob-overovani-veku-podle-novely-protikurackeho-zakona-co-to-znamena-a-na-co-se-pripravit/

--
Pokud prodejce váš věk ověří a v objednávce uvedete číslo mobilu, dostanete od doručovatele kód. Kdo předloží kód, tomu balík vydají. Není třeba OP.

Moje vlastní zkušenost.