Spartaboy

Když si budu měnit příjmení je možné vybrat si příjmení jaké ještě nikdo v česku nemá a ani nejspíš na světě neexistuje?

Odpovědi
Edison

Detailně i s odkazy na stránkách MV.

Zdroj: https://www.mvcr­.cz/clanek/jme­na-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx

DoTazatel

Někde prý platí, že když si měníš jméno, můžeš si tam napsat, co chceš – ať do kolonky jméno nebo přijímení, pro Česko to ale neplatí – tam se musíš řídit určitýma pravidlama.

„Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno neexistující, zkomolené, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem,”
https://www.mvcr­.cz/clanek/jme­na-a-prijmeni-zmena-jmena-a-prijmeni.aspx

Třeba si ale můžeš sehnat někde povolení – všechno jde, seženeš povolení na, co chceš (když se budeš snažit). ;)
Může za soudním znalcem nebo za jinými…
https://www.me­sec.cz/clanky/jak-si-zmenit-jmeno-a-prijmeni-jak-dostat-novou-identitu/

Kelt

Na úřadě ti řeknou, zda si to můžeš vybrat, nebo ne. Určitě existují pravidla a za změnu jména se něco platilo. Ale příjmení typu (alfa+c/ 2 %, 4,2816) se nepovolí.

Ametyst

Můžeš mít sice 48.pohlaví B3, ale u jmen musíš dodržovat zákony. 🙂

Pepa25

Neexistující příjmení není problém, pro příjmení jsou pravidla mírnější než pro jméno. Jinak viz odkaz na MV.

Ametyst: blábol. České právo nezná jině než mužské enbo ženské pohlaví.