patmull

Když se výskyt nějaké nemoci každým rokem zvýší např. o 5 %, bude platit, že např. za 10 let dojde ke zvýšení o 50 %?

Jde to počítat takhle jednoduše a nebo se to má počítat jako pravděpodobnost, tedy 1-(0,05) na desátou a nebo ještě nějak jinak? Díky moc!

Nejlepší odpověď
metro

Za jeden rok se zvýší o 5 procent, tedy 1,05krát.
Za deset let se zvýší (1,0510)krát, tedy přibližně 1,629krát, což je o 62,9 procent.

Další odpovědi
orwell

Počítá se to obdobně jako složené úrokování. Tedy podle vzorce
An = A(1+p/100)^n
An = částka na konci n-tého úrokovacího období
A = základní vklad
p = úroková sazba
n = počet úrokovacích období
Takže žádná pravděpodobnost v tom nefiguruje!
V našem případě (1+5/100)^10 = 1,629
To odpovídá zvýšení o 62,9 tj. cca o 63% z původní hodnoty.

Kepler

Ne, pokud se to bude vztahovat na konstantní počet obyvatel, bude to 1,05 * 1,05 * 1,05 atd. desetkrát. Počítat se mi to nechce, ale asi to bude číslo podstatně vyšší.

led

Nie. Vždy musíte počítať ročný výskyt ako 100%
Ak tento rok (Rok0) počítame 100% budúci rok (Rok1=100%) to bude 105% Rok0, ale na ďalší rok Rok2 to bude 105% Rok1 teda viac než „Počiatočného roku= Rok0“ o percentuálny nárast „Rok1“
5% Rok2 je viac než 5% Rok1
atak ďalej

dudu

Musíš respektovat princip bazického a řetězového indexu!

Kelt

Vše se vztahuje k současnému stavu. Dnes je tady určitý počet lidí, což je 100 %, z toho je určité množství nemocných na danou nemoc, to je určité procento. No a zvýšení o 5 % je vzrůst počtu těch nemocných. Navíc bude přibývat lidí, takže se to bude počítat z jiného základu. Když budou v rodině dva lidé, jeden s vysokou školou a jiný se základním vzděláním, bude tam 50 % lidí s vysokoškolským vzděláním.
Soused bude mít 6 dětí, z toho budou 2 na vysokou školu, tak je pouze 33 % vysokoškolsky vzdělaných v dané rodině, ale je to 2 x tolik než v první rodině.

Dochy

Jak píší kolegové… Ty procenta se „násobí“ (resp za každý rok je to *1,05). Něco jiného by byl výrok „výskyt onemocnění se zvyšuje každý rok o pět procentních bodů“. To by pak znamenalo, že pokud třeba v roce 2015 bylo nemocných 10% obyvatel, pak v roce 2016 jich bylo nemocných 15%, 2017 20%, 2018 25%, dále prognóza na další roky 30, 35, 40%…

led

Dodatok, iné je ak počítame ako konštantu 5%Rok0, vtedy stačí pripočítať 5% každý rok