ptáč

Když se řekne; je mi to putna, myslí se tím plná, nebo prázdná?

Nejlepší odpověď
annas

Řekla bych spíš, že plná.

Plná putná – ženy nosily putnu s vodou na zádech, všelijak se hrbily, byly postříkané vodou atd. . Takže pohled na ně nebyl určitě okouzlující, ale ctitellm to nevadilo.

Vycházím z literatury:
„Jediné, co v tomto okamžiku postavu švarné holčiny hyzdilo, byla putna na její zádech.“. L. Stroupežnický – PSJC

Takže „je mi to putna“ – ve významu "je mi to jedno, lhsotejné ", nezáleží na tom, jak něco vypadá., nezajímá mě to, lhostejnost k nedostatkům, k ostatnímu atd.

Prázdná? Také možné, i když považuji za méně pravděpodobné.
Bez vody byl ohrožený život zvířat i lidí. V minulosti lidé o zvířata pečovali, potřebovali je k životu, nebo v putně sklízeli třeba vinnou révu – také jejich obživa – takže prázdná putna – špatná obživa. …

Další odpovědi
gecco

Prázdná a rozeschlá…
😉

anonym

Mě to je putna, na co se ptáš!

ivzez

To je přece jedno…

ptáč

ivzez, viděl jsem putnu na uhlí, a nechtěl bych být uhlařem, leda když bych prodával ukradené nedodané uhlí.