iceT

Když se řekne?.....

tuzemsko a jaké je jeho hlavní město,je to myšleno tak,že pokud položím tuto otázku třeba v Anglii,tak správná odpověď bude znít Londýn?
Pokud se zeptám v Česku,tak správně bude Praha a třeba na Slovensku Bratislava?
Protože jinak mi nejde na rozum,že v pořadu Aj můdry schybí byla položená tatáž otázka a správná odpevěď zněla Tunis.Natáčel se tento pořad někdy v zahraničí,nebo má Tunisko i jiný název(Tuzemsko)?
Doplňuji:
Otázka zněla Hlavní město tuzemska,správná odpověď od diváka z publika byla Tunis,a tak mě zajímalo,zda Tunisko má i jiný název a nebo jestli se pořad točí i v cizině,o čemž dost silně pochybuju,protože vzorek vybrané populace z ulice jaksi zahraničí neodpovídá a taky se mi nezdá,že by v cizině byli skoro všichni Slováci pod obraz…no to jen tak,děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Pořad jsem neslyšela, ale nenavazovala otázka na nějaký kontext, v němž se mluvilo o Tunisku? Jinak nechápu, že bez bližšího vysvětlení mohl někdo odpovědět Tunis.

Ke zmiňované etymologii:

Název Tunis (Tunisie) – může být spojený s fénickou bohyní Tanith, starobylým městem Tynes nebo berberským kořenovým ENS, což znamená „lehnout“. Polsední souvisí s antickým Kartágem, které bylo zničeno.

V některých zemích je stejné pojmenování pro zemi i město – pozná se podle kontextu.

Z anglické etymologie

Další odpovědi
www

Buď je někde nějaká chyba, nebo mne ještě napadlo, zda neznamená slovo tunis v překladu z té ‚jejich‘ arabštiny do češtiny ‚tuzemsko‘ 😉
Víc už mne ale nenapadá.
Doplňuji:
Jinak ale tuzemsko chápu stejně jako většina, znamená to stát, ve kterém je obyvatel doma, případně kde se právě nachází.

marci1

Pokud byla správná odpověď „Tunis“, zřejmě měla otázka znít : „Hlavní město Tuniska“. Napadá mě akorát, že se moderátor /ka/ mohl /a/ splést.

arygnoc

tuzemsko je tuzemsko i po slovensky, teda vaša úvaha

„tuzemsko a jaké je jeho hlavní město,je to myšleno tak,že pokud položím tuto otázku třeba v Anglii,tak správná odpověď bude znít Londýn?
Pokud se zeptám v Česku,tak správně bude Praha a třeba na Slovensku Bratislava?“

je správna.

pravdepodobne ste sa prepočula (tuzemsko vs. tunisko).
Doplňuji:
tunisko je po slovensky tunisko