Avatar uživatele
dust8

Když se přejede vatovou tyčinkou namočenou v lihu přes čtecí čočku DVD mechaniky, vyčistí ji jako čisticí CD?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1622 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Téměř ano, rozhodně NETLAČIT, jen zlehýnka jako vánek – a žádný pofidérní lih, je třeba použít isopropylalkohol. Z obyč lihu by na čočce mohl zůstat povlak, ba dokonce kapky vody.

Kepler: čisticí CD běžně existovalo. Byl na něm kartáček asi z grafitových „chlupů“ na suché ometení a na místě o 180° vzdáleném byla „zástěrka,“ která se navlhčila izopropylákem. Ještě ji mám někde doma. Ona totiž v normální poloze přístroje směřuje čočka lejzru vzhůru, takže na ni normálně sedá prach, ba i třeba nikotin, pokud se v místnosti kouří atd. Mechanika totiž není hermeticky uzavřena a i kdyby byla, občas se musí přece otevřít. Pokud mi mechanika někdy začla vynechávat, tak v polovině případů bývala ještě OK, jen měla zasr… čočku – a tos měl vidět, jak byla vatová tyčinka černá po otření čočky – „jak bota.“

Zdroj: https://www.he­ureka.cz/?h%5Bfra­ze%5D=%C4%8CIS­TIC%C3%8D+CD+DVD&m=f

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Čtecí optika by se měla čistit odborně a ne vatovou tyčinkou. Čistá čočka umožňuje přesné čtení laserem, ale když je DVD poškrábané, nebo znečištěné, žádné čištění čočky nepomůže. Osobně jsem to čištění čočky nikdy nepotřeboval. Neslyšel jsem, že by existovalo nějaké čistící CD, snímání je bezkontaktní. Existovaly ale čistící pásky a kazety pro snímací hlavy magnetického záznamu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Ano, vatová tyčinka je pro čistění vhodná. Lepší než líh je čistý izopropylen nebo Hofmanské kapky. Laser je pak dobré ještě vyfoukat balónkem.
Čisticí CD je nebezpečná zvrhlost. Z principu nemůže nic vyčistit, může ale poškrábat antireflexní vrstvu nebo poškodit celý závěs.

Upravil/a: Hlada

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

cochee: tak to jsem nevěděl. Zřejmě proto, že jsem to nikdy nepotřeboval a nepídil se po tom. Ono to už nejde koupit? Já myslel, že DVD mechaniku má většina PC.

před 1622 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Mrkni se do toho Zdroje v mojí odpovědi, je tam odkaz na Heuréku. DvD mechanika – bejvávalo, u stolních PC ještě, ale u noťasů se vytrácí fest.

před 1622 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet