VampGirl

Když se někdo zraní, občas vidím, že krev vysaje a vyplivne. Proč je to tolik důležité? Smí se vůbec krev ,,pít"?

Mohlo by se člověku něco stát, kdyby (třeba omylem) spolkl trochu krve? Není to škodlivé pro zdraví? A dokáže tělo vypitou krev nějak strávit, zpracovat?

Nejlepší odpověď
baghira

Pokud ji vyplivne, tak ji nepije :) smyslem tohoto počínání je patrně odstranit znečištěnou krev z rány.

Po stránce výživové je krev docela hodnotná potravina. Obsahují ji například i jelita nebo tmavá tlačenka.

U některých náboženství (judaismus) je požívání krve striktně zakázáno z náboženských důvodů (nicméně ani v tomto případě se to netýká polknutí vlastní krve, např. při kousnutí do jazyka, poranění zubu apod.)

Další odpovědi
dudu

Berušinko a co říkáte na tuto informaci:
Proč si zvířata lížou rány? Mají k tomu řadu dobrých důvodů. Zvíře zbavuje jazykem ránu nečistot a dobře prokrví její okolí. Zároveň se do olízaného poranění dostává se slinami celá řada biologicky aktivních látek. Některé komponenty slin hubí mikroorganismy a působí preventivně proti zánětům. K těmto látkám patří například lysozym objevený sirem Alexandrem Flemingem už v roce 1922.
Sliny obsahují také látky přímo napomáhající hojení. Například ve slinách hlodavců se nachází epidermální a nervový růstový faktor. Obě látky jsou známé svými regeneračními účinky. Nizozemští vědci nyní odhalili v lidských slinách novou látku, která přímo podporuje hojení. Doufají, že jejich objev najde uplatnění v medicíně.

Doplňuji:
Samozřejmě v optimálních podmínkách není třeba něco podobného praktikovat, ale v extremních situacích, do kterých se každý může dostat, je i tento postup vhodný. Např. civilní obrana učí a připouští i desinfekci rány vlastní močí. Nakonec i případ, kdy matka dítěti bebinko nasliní a pofouká není jen o psychologii, ale lidské sliny přece také obsahují látky jednak hubící mikroorganismy a jednak tišící bolest a urychlující hojení. V tom se určitě shodneme.

Ella

když se říznu je pro mě naprosto normální, že si okamžitě strčím prst do pusy a nebo krev z prstu olíznu.
Je to tvoje krev, která ti od prvních dnů života koluje v žilách, co by se ti asi mělo stát?

mosoj

Berušinka: Co to studujete ?
Chcete tvrdit, že u člověka sliny nemají antiseptický účinek ?
A na co tedy lidské sliny obsahují thyokyanát, dokonce peroxid vodíku či imonoglobulin A ? Nebo bolest tišící látku opiorfin !!
Když to funguje u zvířat u lidí to bude fungovat také ! Stále 2/3 lidstava na Zemi nemá dostatečnou lékařskou péči a pro ně jsou tyto vlastnosti slin důležité.

Pacientům určitě nebudetete olizovat rány, ale nevidím nic špatného když si člověk sám sobě okamžitě po úrazu začne cucat ránu. Nesmí to ale být tepenné krvácení, to by se utopil.

Nakonec v brzké době to bude jediné ošetření pro důchodce a méně movité lidi. Já už to učím svého kocoura.

Berušinka

Z lékařského hlediska je to naprostá „volovi*a“ =)

dudu: A kdo tady mluvil o zvířatech? Těm samozřejmě nic jiného nezbyde, než si lízat rány – pro ně je to přínosné, to ano – nemusíte mi to vypisovat – biologii miluju – je to „můj“ obor, ale přeci jen – u lidí je to trochu jiné – máme zdravotnictví, které studuju, takže jako „osvícený“ pro lidi tento způsob ne e =)

V těch zvířatech máte samozřejmě pravdu – i jste to hezky napísal =)
Doplňuji:
mosoj: To sice obsahují látky, které jste jmenoval, ale v nepatrném množství! – vůči bakteriím, které v dutině ústní normálně jsou -způsobují ten občasný zápach nebo zubní kaz. A hlavně nejdůležitější jsou ve slinách enzymy, které nám pomáhají částečně natrávit potravu, která jde do žaludku.

Takže „olíznutí“ jo, ale opravdu jako ta poslední možnost.

dudu

K mnou uvedenému chci ještě doplnit:
V dnešní době, kdy platí „Příroda léčí, lékař inkasuje“ se znalosti o přírodních léčivech a lidovém léčitelství přece malému českému člověku hodí dvojnásob.