bolak

Když se někdo soudí o určitou částku, může se stát že nakonec vysoudí víc než původně chtěl?

Kdysi jsem viděl nějakej film natočenej podle skutečnosti, kde se ženská soudila s nějakou velkou korporací o 100.000 dolarů a nakonec ji přiřkli několik milionů. Je to vůbec možný?

A může soudce naopak částku snížit, třeba někdo chce 100.000 a on řekne NE, dostanete jen $200 nebo v případě že je požadovaná částka větší než té osobě podle soudu náleží, tak se žaloba automaticky zamítá?

A je to pak vůbec k něčemu, stanovovat si jako žalobce nějakou částku? Nebylo by lepší prostě jen žalovat a sumu nechat určit soudu, když ji stejně určí on nebo je ta suma potřeba, aby se strany měli možnost mezi sebou dohodnout a neopotřebovala se palička?

Odpovědi
anonym

ano, už i v našem státě to funguje. Může dostat vyšší částku, ale i odejít s prázdnou kapsou a ještě zaplatit soudní výlohy.

Mapel

Potřebuješ pevný bod o kterém soudce rozhodne zda je oprávněný či nikoliv. V závěru žaloby totiž navrhuješ usnesení soudu.