dust8

Když se jde něco či nějaká oblast křížem krážem, tak to znamená, že je to kompletně prošlé?

Nejlepší odpověď
annas

ˇKřížem krážem znamená, že jste celou oblast prošel kolem dokola., všemi směry.

Slovo krážem vychází ze slova kruh, tedy dokola. Tvar křížem je jasný. Změna hlásky h v ž – např. kružítko, kroužek atd. Ve staročeštině bylo slovo kruž -
část brnění kolem krku, ochranný nákrčník, obojek.

V hanáčtině se kroužek nazývá króžka, gróžka,, odtud zpětně króza, gróža. V nářečích jsou pak různé hlásky.

Praslovanské krog6 souvisí s německým Ring, s latinským cingere = obklopit , obklíčit, sevřít nepřátelské vojsko.

V. Machek Etymologický slovník
--

„Původ prvního ze slov, která tvoří naše úsloví, je jasný. Přestože slovo kříž vypadá domácky, je sice dávno, ale je přejaté. Latinské crux, které znamenalo "zakřivené břevno sloužící k popravě ukřižováním“ přešlo do pozdní latiny v podobě cruce, odtud se, možná prý přes nějaké severoitalské nářečí, dostalo k jižním a západním Slovanům. Takže podobná slova podobných významů jsou dnes v polštině, ve slovenštině, v chorvatštině atd.

S krážem je to trochu složitější. V podstatě pouze ve Stručném etymologickém slovníku z roku 1937 upozorňuje na slovenské slovo kráže, které znamená kruhy. Rychle nás napadnou skruže a také i to, že křížem krážem by pak znamenalo projetí nějaké oblasti nejen všemi přímými směry, ale také kolem dokola"

http://www.e-kniha.com/proc-krazem.html