kurec

Když se A. Hitlerovi nelíbilo Československo, proč naše území jen „ohlodal“?

Mluvím o Protektorátu Čechy a Morava.

Nejlepší odpověď
autacek

Základku už máš za sebou? Nebo na co se vlastně ptáš?

Další odpovědi
Drap

Proč myslíš, že naše mu naše území nelíbilo? Myslím, že se mu líbilo.

led

Ak pozriete na mapu, zbadáte že východné hranice Nemecka a Rakúska (ktoré v tých časoch bolo súčasťou Veľkonemeckej ríše) sú prerušené „nožom v srdci Nemecka“ územím Čiech a Moravy. „Ohlodaním“ opevnených pohraničných oblastí ČSR a oddelením Slovenska sa „Protektorát…“ len teoreticky stal samostatný, v skutočnosti aj tu platilo nemecké právo v pozadí českých zákonov. Takto bez vyšších nákladov a ľudských obetí Hitler získal nástupný priestor pre útok na Východ, vybudovaný kvalitný priemysel a silnú potravinovú základňu.
Ostatné je možno aspoň čiastočne nájsť v učebniciach dejepisu ZŠ.

da ny

Promiň kurec, nebuď jako b***c :) Čti a vzdělávej se sám, pokud to neudělala škola, rodiče, prarodiče nebo jsi nedával ve škole pouor.
Území/země se mu líbila, jen tak nějak Němci „nestihi“ vydláždit českými lebkami silnice/chodníky…
To bys pak ani neměl „zbytečné“ otázky.......

klumprt

Hitlerovi se nelíbilo Československo jako politický útvar a taky ho rozbil. To „ohlodání“ byla jen první fáze. Protektorát byla druhá fáze – iluze jakési autonomie obyvatel Čech a Moravy. Druhá iluze autonomie byl Slovenský štát.
Hitler Československo rozbil a nemělo být nikdy obnoveno. Česká část se měla stát součástí říše (s Čechy mělo být naloženo dle kategorií načrtntých R. Heydrichem). Slovenská část nevím, ale myslím, že ve finále měla dopadnout podobně, neboť základním záměrem bylo rozšířit německou říši směrem na východ, až do hloubi Ruska, takže jestli si snad tehdy Slováci mysleli, že by v tomto prostoru dostali možnost nějakého samostatného státu, tak se domnívám, že byli na hlubokém omylu.
Takže Hitler Československo zničil téměř úplně a mělo se rozplynout v Německé říši.

Jiří Bohumil

A nebyl to náhodou výsledek Mnichovských dohod? Nejdřív „ohlodal“ Sudety a pak nás, po vyhlášení války, které tato dohoda nezabránila, obsadil jako protektorát Č+M celkově.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mnichovsk%C3%A1_do­hoda

aliendrone

Z mnoha důvodů. Např. politických, ekonomických, ideologických, vojenských… – vyber si. ;) :D :D

BTW – protektorát byl zřízen PŘED vypuknutím války.

Edison

Takže: Protektorát nebyl československo. To je třeba si uvědomit. Sudety (a další území) byl krok k získání úpzemí ovládané německem. Ale byl to jen krok. Krok k moci v Evropě. Dalším bylo ovládnutí dalších území. A dělal to různě. Od napadení Polska, přes zřízení spřáteleného Slovenského štátu, až po protektorát… Celková situace v Evorpě jistě nebyla tak jednoduchá, jak lze taky prezentovat.

Kryšpín

Mám dojem, že to nebyl jenom Ada, ale dvě třetiny Německa který kvalitně pobláznil, což prolhancům, kecalům a.p., odhadem v nové době od Lenina až po dnešní dobu, jak ovládnout stádo se povede

led

Myslím, že dejepis by si malo viac ľudí zopakovať ale nie tie poskrúcané ako sa v súčasnosti prezentujú.

aliendrone

Tak to je DOST problém. :D :D :D To už není studium, nýbrž něco, co hraničí s výzkumem. KDE sehnat a JAK poznat relevantní data? JAK oddělit zrno od plev? Bohužel musím konstatovat, že kdybych si sám nepamatoval minulý režim, tak bych nejspíš měl pod vlivem dnešní propagandy asi velice zkreslený názor o tom, jak to tehdy OPRAVDU vypadalo v reálu. Zrovna nedávno jsem četl knihu z první republiky (Obrázkové dějiny naší samostatnosti) – zajímavé čtení. Tehdy se jednalo v podstatě o oficiální historii (tehdejší pojetí, proti kterému nikdo neprotestoval), dnes by byla okamžitě stažena, o žalobách nemluvě. :D :D :D A to propagandisté mají pořád plný požerák toho, jaká výstavní demokracie jsme tehdy byli! Jenže TEHDEJŠÍ pravda se k té dnešní jaksi NEHODÍ. A tak je to se vším. :(

led

ale dejiny sa nesmú študovať ako:
uvediem príklad z iného oboru
pracovník na rekonštrukcii stavby dostal za úlohu zistiť, kadiaľ ide funkčná vodovodná trubka pod tlakom v stene. Zobral zbíjačku a… voda stiekala až taká radosť. A pritom stačilo ako pri historickom, alebo archeologickom výzkume, malý sekáčik a kladivko (po pár nežných úderoch ženskou rúčkou bola vidno celá trasa vodovodnej rúrky). Aj pátranie v histórie je nie pomocou sily, ale pozorným štúdiom, sondami v jednotlivých bodoch a oddeľovať plevel od zrna, hľadať príčinné súvislosti, pretože nič sa nedeje samostatne oddelene.

aliendrone

To přeci ale nemění nic na tom, že dějiny nejdou nastudovat podobně jako matematika. Vezmu učebnci matiky, tam je všechno jasné, důkazy a tvrzení se dají okamžitě prověřit – paráda.

V případě historie vezmu učebnice > směs pravdy, lží a polopravd. Koupím si tucet knih, přelouskám je > a o5 směs pravdy, lži a polopravd.

Nakonec budu nucen (pokud mám zájem o skutečnou historickou pravdu bez omáčky a propagandy) oblézat archívy, pročítat historické dokumenty, zpovídat pamětníky… prostě PROVÁDĚT SERIOZNÍ VĚDECKÝ VÝZKUM. To NENÍ studium. ;) :D

Edison

A nakonec to bude pořád jen názor založený na zjištěných tvrzeních a záznamech, nikoli zjištění objektivní pravdy. Tu už zjistit nelze, lze si jen udělat názor v různé míře blížící se nějaké pravdě a to eště pod vlivem obecně přijímaných výroků v dané současnosti. Ne nadarmo se říká, že historii píší vítězové.