Weroniq

když prodělám nachlazení, neměla bych v blízké době onemocnět znova?

u čeho to platí, že když se nakazíme a proděláme třeba chřipku, tak po vyléčení i když kolem nás budou nemocní lidé prskat bacily, tak bysme už neměli nic chytit znova?

Nejlepší odpověď
Pájo

Onemocnět můžete samozřejmě znova (a to opakovaně)… jen reakce Vašeho imunitního systému (na původce onemocnění) bude rychlejší, což povede k vašemu rychlejšímu uzdravení nebo u Vás onemocnění proběhne jen s mírnějšími příznaky (než tomu bylo po prvé).

Souvisí to s pamětí imunitních buněk. Složky adaptivní (zízkané, též specifické) imunity -lymfocyty: T-lymfocyty /buněčné imunita/ a B-lymfocyty /producenti protilátek/ mají schopnost si odpověď na prodělané onemocnění zapamatovat a budoucí imunitní odpověď je obvykle mnohem silnější. Tento proces, známý jako imunologická paměť, je podstatou získané imunity vůči konkrétnímu patogenu.

Další odpovědi
Drap

To co píšeš nemusí být vůbec pravda. Nachlazená můžeš být třeba pět krát po sobě,

Terryle

Na některý nemoci si můžeš asi proděláním vypěstovat imunitu, ale musel by to být ten samej virus/bakterie. Jiný nemoci chytnout můžeš a je šance, že je chytíš, protože předchozí nemoc oslabila imunitu…

MacChill

Ano, Neměli bychom, ale všechno je možné