df

Když příjmu společníka do firmy, jak se bude dělit zisk?

Odpovědi
Disraeli

Pravděpodobně myslíš sro, takže: Podíl (tisk i ztráta) je rovným dílem (půl na půl, když jste dva) nebo jinak na základě společenské smlouvy, kterou sepíšete a ve které to bude určeno. Procentuálně, jeden TŘEBA 65 %, druhý 35 % ze zisku… Nebo jinak. Jak se dohodnete. A to je zkrátka o dohodě, třeba podle toho, kdo kolik do firmy vložil (peněz, majetku,..), jak se té firmě věnuje, jak moc v ní pracuje a zkrátka kdo bude „větším/menším“ majitelem/podíl­níkem.
Pak to máš v ZoK nebo učebnicích, jak funguje zisk na základě formy podnikání.

da ny

Jsem odkázaná na internet nebo výklad odborníka či účetní.
Jeden z bývalých zaměstnavatelů měl v e firmě 100% majitel. Když se chtěl „rozšířit“ a podnikat v příbuzném oboru, zakládal s.r.o. se dvěma společníky. Vložili finanční prostředky a zisk dělili (kromě rezervy) v poměru 50 : 25 : 25, mezi 3 lidi. Dva vlastníci měli čtvrtinový podíl, jeden polovinu.
Vše bude asi závislé, na vaší vzájemné dohody, s ohledem na hodnotu stávající firmy a případných vložených prostředků společníka (i odkoupení podílu).
https://solite­a.com/cs-cz/podil-na-zisku-spolecnosti-s-rucenim-omezenym-z-ucetniho-a-danoveho-hlediska
https://www.be­hounek.eu/l/roz­delovani-zisku-v-sro/
https://portal­.pohoda.cz/za­kon-a-pravo/finance-a-dane/rozdeleni-zisku-s-r-o/
https://www.ja­rekmikes.com/blog/89­66-proc-byt-radeji-spolecnik-ve-firme-projektu-vyhody-a-nevyhody-a.html

Lgee

1:1

Pepa25

Zisk firmy se dělí mezi společníky podle podílu ve firmě, neurčí-li společnská smlouva jinak. Viz příslušná část zákona o obchodních korporacích v odkazu.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-90#cast1-hlava1-dil6

Dochy

Podle dohody, nebo podle podílu…

df

Takže by musel vložit jako společník 35 %?

Disraeli

Zpravidla ano, je to tvůj vklad ku základnímu kapitálu… Jaká byla velikost tvého kapitálu X jaký vklad měli ostatní.
Ale nemusí to tak být. Ve společenské smlouvě se můžete rozhodnout i jinak (na základě něčeho jiného, to je na vás… I nehledě na to, kdo kolik vložil, podílnost může být i o něčem jiném).

Pokud už firmu máš (a jsi sám, jakože asi jo), tak zkrátka prodáš část té firmy jemu – podle ZK nebo zkrátka podla současné hodnoty firmy, dohodnete se ve smlouvě, kterou sepíšete. On už vkládat nic nemusí, ty akorát část svého podílu prodáš (nebo přenecháš). Tvůj „podíl“ je teď 100 %, jsi jediný a úplný vlastník (jednočlenná sro), takže mu akorát prodáš část svého. Pokud jsi měl ZK třeba 200 tisíc, tak 35% podíl si ten nový společník koupí za 70 tisíc.
Ovšem nemusíš to vyloženě prodávat, klidně myslím můžeš základní kapitál navýšit (o ten jeho díl, který přidá)…
Možností by mělo být víc… Ale popravdě nevím, tohle jsem nikdy v praxi neřešil.

Disraeli

Jaká byla velikost tvého *vkladu X jaký vklad měli ostatní.

Pepa25

Jaký podíl získá, takový bude mít podíl na zisku. Když prodáte třetinu firmy, tak nový společník bude mít logicky nárok na třetinu zisku.

df

Když prodám třetinu, tak bude mít narok na necelých 17 procent