hapiky

Když pomoci červí díry odcestuji do vzdálenosti třeba 5000 světelných let, mohl bych pozorovat, jak se stavěly pyramidy?

Samozřejmě s vhodnými a pokrokovými dalekohledy.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, teoreticky. Když pozorujeme objekty vzdálené 5000 sv. let, vypadají tak, jako před 5000 lety. Slunce vidíme tak, jak vypadalo před 8 min.

Další odpovědi
Reezo

Vše co vidíme je minulost, u které záleží na vzdálenosti. Čím déle k nám letí světlo z pozorovaného objektu, tím víc do minulosti hledíme.

aliendrone

Pěkná otázka. Pokud bys úspěšně červí dírou proletěl, tak ano. Zajímavé na to je, že donedávna jsem si mysleli, že průlet červí dírou je nemožný (protože by došlo k jejímu okamžitému zhroucení).

Jenže není vyloučeno, že pokud by červí díra byla dostatečně útlá (tím dostatečně myslím něco zhruba o rozměru elementární částice), tak by sama o sobě generovala negativní energii nutnou k jejímu udržení.

V konečném důsledku bys tedy nemusel cestovat skrz červí díru s dalekohledem, stačilo by její druhý konec vhodně umístit v prostoročasu, kupříkladu v místě a době stavby pyramid a pak už se „jen koukat“. (fotony by prolétaly červí dírou k nám)

Jde o to:

  1. Červí díru umíme vyrobit sice jen TEORETICKY, ale žádný (nám známý) přírodní zákon či fyzikální princip tomu nebrání. K její „výrobě“ potřebuješ dostatek NEGATIVNÍ energie. (POZOR, nejde o tu „škodlivou negativní energii“, kterou ti všelijací voodoo tajtrlíci vyženou za patřičnou úplatu z obydlí či těla ;) :D) Negativní je ve smyslu, že je MENŠÍ, než nulová. Je to důsledek dvojího řešení Diracovy vlnové rovnice, kladné platí pro „bežnou“ hmotu/energii a záporné pro „negativní“ či virtuální chceš-li. Ergo potřebuješ dostatečně výkonný Casimirův stroj (pracuje na principu využití Casimirova jevu) k jejímu vytvoření.
  2. Princip relativity současnosti (Einstein) nám říká, že minulost tu stále REÁLNĚ je (jakkoliv si myslíme, že mimo náš dosah), stejně jako budoucnost UŽ tu je. (nezapomeň že čas je DIMENZE, stejně jako délka!)
  3. POKUD by se prokázala možnost přenosu informace (kupříkladu fotony) skrz červí díru, tak sbohem bezpodmínečná kauzalito! Ovšem ono už i tak se jeví, že není vyloučeno, že budoucnost OVLIVŇUJE minulost, stejně jako současnost eliminuje možné budoucnosti. Ale tohle je TAK NA HLAVU, že mě z toho rozbolela, jen jsem na to pomyslel. Na druhou stranu to oproti kvantovce se „strašidelným působením na dálku“, stavu „superpozice“ a jiným „lahůdkám“ je to vlastně „celkem normálka“. ;) :D

Bobek 2

Vezmi si svačinu, bude to dlouhá cesta.

Edison

Nikoli. Minulost je minulostí…

Edison

Keplere, Ani teoreticky. Pokud to začne počítat na papíře vyjde mu rychlost větší, než je rychlost světla, musel by světlo „předletět“. K tomu by musel pominout teorii relativity. čili teoreticky jen s výhradou, musel by některé věci opominout a tak vědec nepracuje. 😉

Schluker

Kdepak, pri vyuziti cervi diry by nemusel prekrocit rychlost svetla. Ve filmech tohle vzdycky demonstrujou pomoci tuzky a papiru. Pokud papir ohneme, pak je mozne vyuzit zkratku v miste, kde se k sobe oba konce priblizi. Jinymy slovy, neni to o prejonavani rychlosti svetla, ale o vyuziti (teoretickeho) zakriveni casoprostoru. Z pohledu vedeckosti se obavam, ze jsme tu vsichni v loji 😁

Edison

Červí díra je ale zatím sotva teoretická záležitost. Problémem je ono umělé zakřivování prostoru. To prostě zatím nejde ani teoreticky. Pokud využiješ toho zakřivení co je, nemůžeš vůbec tušit, kde se vyskytneš. Nemluvě o tom, že bys zřejmě nebyl sám, co by se tou ČD protáhlo, včetně světla. A hle… celá problematika dostává zásadní trhlinu.

Dochy

Vstupní předpoklad byl: cestování červí dírou. Červí díra umožňuje okamžité cestování. Jestli je červí díra reálná nebo ne není na programu dne.

Když řeknu „Pokud bych byl císařem, zavedl bych minimální příjem“ taky budeš oponovat tím, že zde máme republiku?

Schluker

Aby se na tu otazku dalo aspon trochu odpovedet, tak by musela mit presne definovane takoveto veci, bez toho shodu nikdy nemuzeme najit. A vzhledem k tomu, ze i vedci se fest hadaji, to je marna snaha :) a jen mimo soutez – zakrivit prostor lze teoreticky relativne snadno, jenom by to vyzadovalo nepredstavitelne mnozstvi energie.

hapiky

Bobek2: Cestování červí dírou je momentka. No ale když už bych tam byl, tak bych si to chtěl užít a těch svačin bych si vzal opravdu víc.

hapiky

Edison: Pět tisíc let je vzdálenost a události, které dnes vidíme a které se staly před pěti tisíci lety, ale pohledem v současné době.

Edison

Nikoli. Musel bys předletět světlo a to o oněch pět tisíc let. A to jaksi… není možné.

hapiky

Světlo ani jeho rychlost s tím nemá co dělat.