Michal Kole

Když politikům vadí, nízká volební účast, proč logicky volby nezjednodušší a neumožní elektronickou volbu? Mobil má kažý

a je to jednodušší, rychlejší a levnější než tisknout lístky a platit volební komisi.

Odpovědi
Questman

Volby pomocí papírků a uren jsou prostě jistější varianta. Když do volební místnosti přijde volič, je zaznamenán a je ověřena jeho totožnost, to by samozřejmě byl u elektronických voleb problém. Navíc, jsou politici a strany, které už v dnešní situaci uplácí voliče a falšují lístky. Představte si, jak by to vypadalo, kdyby volby stály na tak zneužitelném médiu jakým je telefonní síť či internet, kde se může kdokoli, s trochou znalostí o IT, vydávat za kohokoli.
Musím vás vyvést z omylu. Mobil, i když se vám to může zdát nemožné, nemá každý občan/volič ČR a nezanedbatelné množství lidí z vesnic, maloměst nebo příslušníků starší generace (jejichž počet významně převyšuje počet příslušníků mladších generaci – do 30 let) se dodnes spoléhá na pevnou linku a výjimečně i na obyčejné dopisy.
Z těchto důvodů je v danou situaci složité, ne-li nemožné, zavádět takto radikální změnu volebního procesu, ačkoli by opravdu byl levnější, jednodušší a rychlejší variantou, jak píšete.
Připomeňme si také fiasko, které doprovázelo centrální registr vozidel a jak dlouho trvala jeho oprava. Takové zdržení během voleb by bylo nepřípustné.
Nehledě na to, že zavádění nového volebního systému by nepochybně stálo několik milionů z kapes daňových poplatníků, což by bylo v současné globální krizi státní sebevraždou.

pizlicka

mno,myslenka je to dobra,ale vis kolik lidi by hlasovalo dvakrat?

baghira

Pochybuju, že by elektronické volby zvedly účast – kdo nechce volit, nevolí tak ani tak.

anonym

Nevolíš, neptej se.

anonym

Lidé nevolí proto, že je to obtížné, ale proto, že volit nechtějí (nemají si z čeho vybrat).