bolak

Když platí zákon o zachování energie, co se stane s teplem?

Na co se pak přemění, kde se ta energie potom dál projeví?

Dobře, ale dejme tomu, slunce ohřeje vodu, ta se po čase ochladí (stejně tak vzduch, zem), na co tedy přesně se přemění to teplo z ohřáté vody? To teplo pak z planety taky nějak uniká do vesmíru? Protože jestli ne, tak za ty miliardy let by se tu musela pouze kumulovat energie ze Slunce, a nikam neunikat, a jestli jo, tak by to muselo být tak, že Země vydává stejné množství tepla do vesmíru jako ho přijímá ze Slunce, jinak bychom tu nejspíš zase zmrzli… hhhh .. pane bože, z toho přemejšlení už se mi začíná rozpadat hlava..

Nejlepší odpověď
arygnoc

teplo JE forma energie.
môže sa premeniť na iný druh energie (napr. svetlo v žiarovke), alebo môže byť emitované (infračervené lúče), alebo môže byť odvedené (chladič), môže byť premenené na prácu, elektrickú energiu, etc. …

nestratí sa, iba sa zmení na iný druh energie alebo je distribuované.

;-Q

Další odpovědi
Quimby

Každé těleso má svoji teplotu. Ta je ale pouze forma kinetické energie jednotlivých částic.
Teplo je pak předávání této energie mezi tělesy. Teplo se nutně nemusí přeměňovat dál, protože je právě uschováno ve formě teploty. Ovšem my se ho snažíme využít a přeměnit na práci nebo elektrickou energii.

Dochy

Termosynamické zákony říkají že teplo (bez dodání další energie) se předává vždy z teplejšího tělesa na chladnější. V důsledku se uvolněné teplo dál rozptyluje v chladnějším prostředí a tím jej ohřívá. Nic se s ním nestane, zkrátka ohřívá okolí…
Pouze když se snazžíme, teplo můžeme krátkodobě využít – třeba v tepelné elektrárně přeměnit na elektřinu, ale i při tomto procesu se většina tepla rozptýlí v chladičích do okolí a jen malá část přemění na el. energii… ta se časem stejně zas přemění na teplo a také unikne do okolí… Takhle to chodí už od stvoření světa (či velkého třesku – vyber si co je ti bližší) a nevím o žádném nám dostupném obráceném principu.
Doplňuji:
Teda ty máš zas otázky.
Země vyzařuje teplo ve formě tepelného záření do vesmíru. Průměrné tepelné záření ve vesmíru odpovídá teplotě někde kolem 3K. Takže i Země, pokud by nebyla ohřívána sluncem a neměla vlastní teplo ze zemského jádra by se zchladila na tuto teplotu. Naštestí jsme právě v takové docela hezká vzdálenosti od Slunce, že nás to slunce ještě nějaký čas nenechá ve štychu. Pokud Tě zajímá, kolik energie tělesa vyzařují, tak hledej „záření černého tělesa“. Zhruba jde o to, že každé těleso s teplotou nad 0K (tedy: každé těleso) vyzařuje tepelnou energii a tím se ochlazuje. Míra vyzařování je úměrná tuším T4 a velikosti povrchu tělesa. Vzhledem k tomu, že my máme rádi teplotu kolem 293K (20C) tak je a dlouho bude kam tu energii posílat. Míra vyzařování je pro naše podmínky někde kolem 300–1000W/m2 plochy (pokud se dobře pamatuju)

Jinak mluví se o „černém tělese“ protože takové paradoxně vyzařuje nejvíc. Všechny ostatní barvy z velké části odráží záření zvenčí – kvůli tomu mají barvu za normálních teplot (jinou než černou) a čím více odráží, tím méně vyzařují vlastní tepelné záření.

a teď mám jednu otázku já. Proč Ti vlastně odpovídám, když zrovna ty to už máš nejspíš nastudovaný?

mosoj

Jak konkrétně píšeš. Energie ze slunce ohřeje vodu. Aby se mohla voda ochladit musí se odpařit( skupenské teplo výparné), nebo ho předat jiné hmotě o nižší teplotě. Vznikne pára a ta zase zkondenzuje na vodu a jsme tam kde jsme byli ! Kuk.

Mimochodem při přistávání kosmických modulů se používají ochranné štíty z nějaké slitiny. Aby mohl tento štít ochladit kosmický modul, musí se teplem odpařovat. Jinak nic neochladí.