Rokio

Když někdo při komunikaci střídá tykání a vykání, co to znamená?

Když se mnou mluvil nadřízený v práci (důležitější skladník), tak střídal tykání a vykání. Mně to osobně nevadilo, ale nevíte, proč to dělal. Co tím myslel?

Stalo se někdy i vám, že někdo s vámi mluvil a střídal tykání s vykáním?

Nejlepší odpověď
Tw!st

Asi si není jistý, jestli ti má tykat nebo vykat.

Další odpovědi
Kepler

Myslím si totéž co Twist. A navíc třeba od tebe čeká, že mu sám nabídneš tykání.

Drap

Pouze se mu to pletlo.

Arne1

Já jsem ze starší generace, kdy tykání mezi kolegy bylo naprosto běžné. Ale spolupracuji také s firmou plnou mladých ambiciozních lidí, a ti považují vykání za správnou normu chování mezi kolegy. Mám s tím velké problémy.
Takže to asi bude něco podobného jako ten nadskladník.

led

1 – Neistota v oslovovaní býva častá práve medzi ľuďmi v rôznych spoločenských, alebo pracovných postaveniach.
2 – Nie je to len otázka neistoty v oslovovaní, ako sa tu niektorí domnievajú. Striedanie vykania s tykaním nemusí vyjadrovať nič zlého…
Striedavé tykanie/vykanie medzi ľuďmi v rôznych pracovno-spoločenských postaveniach bývajú časté podľa danej situácie pri rozhovore „medzi 4 očami“ a rozhovore „na verejnosti“, kde vykanie oddeľuje oficiálny vzťah od súkromného – osobného vzťahu. Pritom to nemusí byť dvojtvárnosť, ale naopak zdôraznenie vzťahu.