hapiky

Když nechodím do kostela, tak můžu být neznaboh, pohan nebo machomet?

Kdysi dávno to platilo, dnes se tomu můžu jen tak akorát smát i když v Boha věřím.

Nejlepší odpověď
UPhelp

Pohan atd. jsou (nebo hlavně byly) církevní urážky pro lidi jiné víry (nebo dokonce křesťany – ale z jiné odnoše nebo pro nepohodlné lidi, kteří jinak nebyli bezvěrci ani podle jejich pravidel), pro ateisty a další. Církev nerovná se víra. Věřít v Boha (v křesťanském pojetí) můžeš i bez církve.
Odpustky si kupovat nemusíš ;) Stačí, když budeš věřit, žít podle přikázání a jednat podle svědomí.

Další věc, co rozhoduje je, jestli jsi křesťan nebo něco jiného. Pokud nejsi křesťan tak ani nemáš žádný vztah ke kostelu, křesťanksé církvi atd. Další věc je, že církev nebo prostě jiní lidi si můžou říkat, co chtějí, ale to neznamená, že to bude pravda ani to tu pravdu neovlivní. V něčích očích můžeš být „pohan,“ ale to z tebe pohana nedělá. Podle křesťanů katolíků byli dřív bezvěrci a pohani skoro všichni, dokonce i lidé z vlastních řad. Každý žid, muslim, buddhista, evengelista/pro­testant, hinduista, polyteista, zoroastrián a další. Nemluvě o věřících katolících, kteří byli něčím zvlášní a vymykali se, třeba intelektem nebo kritickým myšlením.

To, že to platilo dřív, tak to taky neznamená, že to byla nutně pravda. V tom smyslu, že to byla objektivní skutečnost. Protože církev ani přímo nestojí na křesťanské víře, je to spíš specifická organizace řídící se svými vlastními (vymyšlenými) pravidly a hierarchií a to všechno spíš kvůli světské moci a ovládání. Já pochazím z evangelicky založené rodiny (jako i celé okolí), takže jsme podle tamtoho pojetí všichni „bezvěrci.“ A já ani nejsem křesťan (i když jsem tak byl víceméně vychován- spíš jen tak mírně nabádán a ovlivňován tímto směrem vlivem okolí).

Další odpovědi
annas

  1. Pohan je z pohledu křesťanské církve vyznavač jakéhokoliv jiného náboženstv.
  2. Neznaboh – viz odkaz

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-neznaboh-a-ne-neverici

Jedinou pravou vírou u nás byla římsko-katolická, takže třeba evangelíci – jinověrčci – byli v minulosti nevěříci.

Beznaboh tedy nemusel být příslušník žádné církve, zkrátka nevěřil v žádného boha. . Nebo byl jen "formálním " členem, i to byl možné..

Takže ten, kdo se k bohu nehlásí, nevěří v něj, není zbožný, je neznaboh, někdy beznaboh

3. Machomet – zastarale obecná čeština e espresívní výrraz pro mohameda., vyznavač islámu.

Zvažte, za jakých podmínek byste římskokatollický kostel navštívil. Kostel nesouvisí s vírou.
Ale jako muslim byste do křesťanského kostela nevstoupil.

Jako bezvěrec a pohan na prohlídku kostela můžete kdykoliv.

xiperio

No dobře. Tak, proč pokládáte tu otázku, když jste si už sám odpověděl.

Kepler

Můžeš věřit v křesťanského Boha, ale církev odmítat a do kostela nechodit. Machometán by taky asi do kostela nevkročil. Termín „pohan“ si vymysleli dřívější politruci církve, dnes se říká „jinověrec“ a tam patří i různá animistická náboženství. Když se mně někdo zeptá, jestli věřím v Boha, tak odpovím „ano, opeřeného hada Quetzacoatla. Má i bílý plnovous, nic po mně nechce a je veskrze charizmatický.“

Ametyst

Machometán má doma aspoň modlitební kobereček.:-)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

UPHelp,

všechno jste spojil dohromady

Církev existuje dnes kvůli světské moci? Církev je je přece náboženská organizace, Náboženství je založené ha víře, i když myšlenky bible se přizpůsobily.

Člověk může věřit v boha jako teista, deista, panteista, nebo být ateistou. K tomu církev nepotřebuje, ta je jen jakýmsi prostředníkem.

To, že má církev pravidla, je přece v pořádku. Bez pravidel, nejen v církví, by byl chaos

.Nakonec i Desatero jsou pravidla morálky, z nichž vycházel i Morální kodex budovatele komunismus.

To, co někdo o někom řekne je jeho subjektivní názor. ´Víte, co jsou odpustky?

Slovo pohan se dnes příliš nepoužívá, ztotožnuje se se slovem bezvěrec, ateista. I když se objevuje novopohanství.

Pohanská náboženství můžeme poznat z různých mytologií.

hapiky

annas: Sporadicky do kostela chodím, no teď už jsem 2roky nebyl. Vadí mě zpovědi a několik dalších věcí.

annas

Do kostela chodím na rozloučení se zemřelým. Na běžné bohoslužby už rovněž ne.

Jinak když jsem cestovala, jsem kostel navštívila, pokud nebyl zamknutý, ale zde šlo o atmosféru, krásu, klid, rozjímání.

Ale co jsem už dlouho neviděla, jsou vatby v kostele.