autacek

Když ne letní, co Vás vlastně nejvíce láká na tzv. „zimním čase“?

Zimní čas u nás existoval v roce 1947. Jinak jde o tzv. zimní.

„Jako zimní čas se chybně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času).“

Viz předchozí vaše otázka.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/stredoevrop­sky-zimni-cas-kratsi-odpoledne-i-vecery-za-svetla-tj-vecer-driv-tma-v-lete-i-zime-souhlasite-2

Nejlepší odpověď
Dochy

To že SEČ (nikoli zimní čas) odpovídá zeměpisné šířce naší republiky, a tedy platí, že oficiální poledne je opravdu v době, kdy je Slunce na obloze nejvýše a v jižním směru (plus minus cca půl hodiny) a tedy platí například i to určování jihu podle hodin. Pokud by se současný letní zavedl celoročně, ještě vám to nezařídí že v zimě bude více světla 😉

Další odpovědi
Ametyst

Ze jsme se do nej narodili a je nám vlastní. Experimenty na lidech opravdu nemáme zapotřebí.

Pepa25

Chci střídání času a pokud bude zrušeno, tak normální středoevropský čas! Důvody viz předchozí odpověď. A opakování otázky pořád dokola začíná být trapné …

Alesh

Mě na něm láká vždycky jeho konec, je to pro mě symbol přicházejícího jara. Když tak poslouchám ty každoroční dohady (jsou samozřejmě především a téměř jedině jen na jaře), tak si skoro říkám, že by to měly nechat tak, jak to je. Jinak bych radši permanentně ten letní, ale asi i na ten zimní by se dalo zvyknout.

aliendrone

Na zimním času (SEČ/GMT+1) mě láká to samé, co na tom letním. Jednoduše přizpůsobení vůči světelným podmínkám. Mít letní čas (SELČ) celoročně je hovadina stejná, jako celoroční SEČ. Ten půvab je právě v tom přizpůsobení se/střídání časů, které vede k praktičtějšímu využití (NEJEN pracovního) dne. :)

Hele, ber to racionálně. Lidé budou pindat a vymýšlet hovadiny pořád. Před chvílí jsem vyslechl smrtelně vážnou diskuzi o tom, že by se měly posunout Vánoce a Silvestr (konec roku). PROČ? Protože aktuálně napadlo sněhu asi jako za celou zimu. A to se opakuje již léta, tenhle pozdější nástup zimy. A lidé chtějí přeci Vánoce na sněhu. Tak proto. Co na to říci? Snad jen tolik, že by mne nepřekvapil požadavek na 100hodinový pracovní den (stovka je přeci krásné kulaté číslo) při zachování osmihodinové pracovní doby. Chjo… ;) :D :D

xxxxxxxxxxxxxx
Dodatek > Jako „zimní čas“ označuji čas používaný u nás v zimě, tedy GMT+1 (jinak též SEČ) jak jsem výše napsal. Formálně je to ale chyba, protože „zimní čas“ jistou dobu skutečně existoval a byl zaveden. (pro nás byl stejný jako GMT, tedy SEČ –1) Měl stejný efekt jako SELČ, ovšem na rozdíl od něj nikoliv v letním, ale v zimním období. Jinak viz odpověď annas zde: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/stredoevrop­sky-zimni-cas-kratsi-odpoledne-i-vecery-za-svetla-tj-vecer-driv-tma-v-lete-i-zime-souhlasite-2

Arne1

Nic. Nemám ho rád

dudu

Tzv. zimní čas je správně řečeno časem středoevropským, tedy přináležícím do zdejších krajin. V dobách bujarého mládí mně pak vyhovovalo, že jsme se po skončení letní vesnické zábavy vracívali kolem třetí ráno coby slušní lidé za světla.
Hlavně mě však neláká skutečnost, že při ponechání letního času celoročně by se v zimě rozednívalo až k deváté a stmívalo krátce po třetí hodině.

aliendrone

Nechápu PROČ si odpůrci SELČ myslí, že jeho obhájci ho chtějí celoročně. Vždyť by to byla hovadina na kvadrát! Je to o střídání časů, V TOM JE PODSTATA! Zavedení letního času (SELČ) CELOROČNĚ je stejná kravina, jako celoroční zavedení SEČ, tedy času, který u nás platí v zimě. Ale co už, hlavně že „mají jansý názor“. :(

Dochy

Tak jedna střídat či nestřídat. V tomhle už je ale relativně jasno.
Jiná otázka je, jak to schválené nestřídání zrealizovat. A to se řeší majoritně teď. Takže pokud se chceš vracet k otázce zda střídat či ne, případně jak střídat, tak to musíš explicitně uvést, protože pro většinu lidí je toto téma už mimo mísu.

aliendrone

Dochy>>> To jako FAKT?!? Já myslel, že to ještě není definitivní, chjo… :(
NJN, že se já naivka ještě vůbec divím – jak už to chodí desítky let – o5 zvítězila demence a zhovadilost nad rozumem a racionalitou. :( :( :(

Dochy

Je to (téměř) definitivní. Doufám. Hele, jak mám děti najednou donutit chodit spát o hodinu dřív? A o hodinu dřív vstávat?

autacek

@aliendrone Já se třeba tímto dotazem nepokoušel rozpoutat diskusi, který čas je lepší, jen jsem chtěl zjistit, proč lidé nechtějí více času na volnočasové aktivity za světla, po práci, ale nějak jsem se dozvěděl, že ten nejhlavnější důvod je, že bude slunce na hoře na obloze v Hodoníně o půl dvanácté a v Aši o půl jedné a budeme se moci synchronizovat slunečními hodinami. Do toho mi moudrá Anča do otázky zase cosi připsala, tak že otázka vyzněla jako tři předchozí.. ☹

Dochy

Proč chceš hejbat hodinama? Proč si neposuneš svůj vlastní rozvrh tak aby Ti to vyhovovalo? Pro to existuje snad jen jediný důvod: Směnný provoz. Ale pokud se na tomto požadavku všichni shodnete, proč si s vedením nedohodnete posun těch směn a radši chcete hýbat s časem všem ostatním?

autacek

Tobě snad ve škole posunou rozvrh na přání jednotlivce?

Dochy

„Ale pokud se na tomto požadavku všichni shodnete“ – co je Ti na tom nejasného? Školy kde začínají v jinou dobu než v 8 ráno existují.

aliendrone

Dochy>>> Co se týká dětí a jak je zahnat spát/přinutit vstávat, tak řešení je jednoduché. Stačí trochu více důrazu. Neříkám až tolik, jaký kupříkladu používal můj vati. Mutti mohla brblat cokoliv – jen šum větru. Co jí to dalo práce… ;) :D Teprv když se řádně nakrkla a vyzvala otce ať sjedná pořádek přišla změna. Tomu stačilo houknout „mazejte spát“ a do nás dětí jako když střelí – v tu ránu jsme byli všichni pod peřinou. NIKDO nebyl natolik hloupý, aby tak neučinil (vati toho moc nenamluvil, zato jednal rychle, jasně a především důrazně)! Se vstáváním to bylo podobné. ;) :D :D

BTW – jaká pak „předchozí dohoda“? To jako se mám dohodnout se státními organizacemi, úřady (KDE začínají PŘED osmou), s bankami (převážně startují o deváté!)? Dokonce i ty školy si nedají „domluvit“, SAMY si určují od kdy začne výuka.

Ano, jsem schopen organizovat svůj čas – do JISTÉ míry. Bohužel se VŽDY najde něco/někdo, koho NEPŘINUTÍM, aby se přizpůsobil mne, naopak se musím přizpůsobit ja jemu (jim) – viz výše.

Mám na to jít „chytře“? OK milí sousedé, je po práci, musím ještě tohle a tamhleto, domů dorazím a už se stmívá. Takže PLS pochopte, že vám tady v půl šesté ráno (kdy je Slunce už VYSOKO na obloze) rachotím se sekačkou/cirku­lárkou etc., abych racionálně využil tu hodinu světla, než zmizím do práce, protože večer na to už NEMÁM čas/světlo! ;) :D :D

Tak to klobouk dolů, jsem sice aliendrone a zpravidla mám všechno a všechny na háku, jenže tohle je na přivolání městské policie za rušení klidu nebo tak něco. O následné kvalitě sousedských vztahů ani nebudu mluvit. A ty mi říkej, že nedáváš zahnání děti na kutě, gangstere zatrachtilej. ;) :D :D

Dochy

„A ty mi říkej, že nedáváš zahnání děti na kutě“

Já bych to i dal… Ale žena protestuje… I s tou policií bych si poradil snáz 😉

Ale ten hodinovej skok je vážně na ho… Si představ že po několik měsících se Ti povede že si děcka navyknou chodit spát ve vosum („…si představ…“) a najednou po nich budeš chtít aby šli spát v sedum.