Rokio

Když nabídneme pomoc kamarádovi nebo lepšímu známému, jedná se o obtěžování?

V případě, že nabídneme pomoc svému kamarádovi nebo někomu, koho dobře známe, a daná osoba naší pomoc odmítne, jedná se o obtěžování?

poznámka: Nabídnutí pomoci myslím v běžných případech, jako například nabídka pohlídání dětí, nabídka opravy automobilu, nabídka poradenství v koupi určitého zboží, o které se oslovená osoba zajímá, nabídka pomoci se stěhováním atd.

příklad: Soused mi řekl, že se jeho rodina bude stěhovat, tak jsem mu nabídl pomoc v této oblasti (poznámka: Sousedovi je více než 70 let.).

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud s nabídkou pomoci hýříš stejně jako zde s hloupými dotazy, tak to někdo za obtěžování považovat může.

Další odpovědi
annas

Pokud se někoho zeptáte, zda nepotřebuje pomoc, souhlasí, je to v pořádku. Nebo mu pomůžete něco nést, když vidíte, že na to nestačí, a neodmítne, také v pořádku.

Ale někdo nechce, aby mu druhý pomáhal. Těžko říct, jaké má pro to důvody. Když vás nepřiměřeně odmítne, dá najevo, že ho rušíte, dokonce obtěžujete atd. Můžete se zeptat: Opravdu nepotřebujete pomoc? Někdy poznáte na intonaci hlasu.

Shrnuji. Je důležitá forma nabídky, aby ji dotyčný přijal. Někdy se můžete domnívat, že dotyčný pomoc potřebuje, ale on vás odmítne, o vaši pomoc nestojí. Není to vaše chyba, berte to tak, jak se stalo.

Přátelskou pomoc či výpomoc nepovažuji za obtěžování. Ale opravdu záleží na konkrétní situaci, tedy čeho se pomoc týká.

ivzez

Já souhlasím s Lamalam.

Nic se nemá přehánět, ani nabídka nebo ochota pomoci.
Člověk by měl být schopný empatie, a měl by rozpoznat,
kdy je nabídka pomoci namístě a kdy už by šlo o obtěžování.

Podobné je to i s tvými otázkami zde.
Pokud by ses zeptal jednou a z našich odpovědí
si vzal to podstatné, bylo by to v pořádku.
Pokud se ale ptáš opakovaně na totéž (trochu zaměníš slova) asi ve snaze
potvrdit si svou nezištnost a ušlechtilost, může to obtěžovat a otravovat.